O nouă aroganță maximă: Ce a spus Caroline Wozniacki, după ce Simona Halep i-a furat primul loc mondial

Autor: Andrei Radu
Publicat: 18-02-2018 10:39
Actualizat: 18-02-2018 10:40

Simona Halep se întoarce pe primul loc mondial, după ce l-a pierdut în fața Carolinei Wozniacki. Românca va redeveni lider mondial în tenisul feminin, după ce daneza a fost învinsă în semifinalele turneului de la Doha. Sportiva susține, însă, că nu era oricum interesată de prima poziție din clasamentul WTA.

"Nu mă interesează locul 1. Dacă era așa, m-aș fi dus la Dubai. Important e să mă odihnesc și să fiu în cea mai bună formă la Indian Wells și Miami", a declarat Wozniacki.

După ce Wozniacki a fost eliminată de la Doha, diferența dintre ea și Simona Halep este de 45 de puncte, 8010, respectiv 7965, dar de pe 26 februarie românca va reveni pe locul 1 mondial.

Motivul? Nici Wozniacki, nici Halep nu vor juca la turneul din Dubai. Anul trecut, Caroline a ajuns până în finala turneului din Dubai, iar acum nu-și va putea apăra cele 585 de puncte. În schimb, Simona nu are de apărat niciun punct, așa că va rămâne cu toate cele 7965, scrie gsp.ro.