Hagi salvatorul! România a trăit periculos în debutul preliminariilor CM 2022 - Victorie la limită într-un final de infarct

Autor: George Traicu
Publicat: 25-03-2021 23:33
Actualizat: 25-03-2021 23:43

România debutează cu dreptul în preliminariile CM 2022 după o repriză secundă nebună, cu ocazii imense, în care tricolorii au fost egalați la 2 într-un singur minut iar golul victoriei a fost înscris de Ianis Hagi în minutul 85. România - Macedonia de Nord, 3-2.

O primă repriză ezitantă pentru naționala lui Rădoi la dbutul preliminariilor pentru CM 2022. România l-a pierdut pe Florinel Coman, accidentat în minutul 10, însă înlocuitorul său, Valentin Mihăilă, a debutat cu mult tupeu. România conduce cu 1-0 la pauză, prin golul înscris de Florin Tănase, însă doar lipsa de inspirație a atacanților adverși a făcut ca scorul să rămână acesta. Valentin Mihăilă a fost avertizat spre sfârșitul primei reprize, primă repriză care a avut un finat tensionat după ce vedeta mecedonenilor a primit galben pentru o simulare.

România a început curajos a doua repriză dominând total echipa Macedoniei. Golul a venit după un șut de la peste 20 de metri al lui Mihăilă, în minutul 50. România a continuat să preseze ratând încă o ocazie imensă prin Keșeru în minutul 57.

O greșeală impardonabilă a lui Niță, care a pus prostește mâna pe o minge primită de la un coechipier, a dus la o lovitură liberă indirectă din interiorul careului iar pe respingere Mihăilă ratează încă o ocazie monumentală.

Triplă-schimbare în tabăra României. Intră Alexandru Maxim, Ianis Hagi și Eric Bicfalvi, ies Dennis Man, Nicolae Stanciu și Florin Tănase. Cei trei au făcut o fază superbă încheiată cu o ocazie imensă ratată de Bicfalvi.

Macedonia a reușit să reducă din difereță în minutul 81 prin Ademi iar un minut mai târziu Rmânia este egalată prin Bardhi

Finalul partidei a fost incendiar. După de a fost egalată la 2 într-un singur minut România a revenit în avantaj prin golul lui Ianis Hagi, în minutul 85.

ROMÂNIA: Niță - Ov. Popescu, Chiricheș, Burcă, Bancu - Marin, Stanciu - Man, Fl. Tănase, Coman - Keșeru
REZERVE: Lazar, Radu, Mogoș, Toșca, Nedelcearu, Cicâldău, Pușcaș, Maxim, Hagi, Bicfalvi, Mihăilă, Camora
SELECȚIONER: Mirel Rădoi (40 de ani)

MACEDONIA DE NORD: Dimitrievski - Bejtulai, Musliu, Ristevski - Ristovski, Nikolov, Bardhi, Alioski - Elmas - Pandev, Nestorovski
REZERVE: Bogatinov, Siskovski, Askovski, Ademi, Radeski, Trajkovski, Hasani, Ibraimi, Avramovski, Stojanovski, Velkoski, Spirovski
SELECȚIONER: Igor Angelovski (44 de ani)

Arbitru: Fabio Verissimo
Asstenți: Luis Campos, Bruno Rodrigues (toți din Portugalia)