Căpitanul Italiei, Giorgio Chiellini, a primit trofeul Euro-2020, de la preşedintele UEFA, Aleksander Ceferrin

Autor: Cătălin Lupășteanu
Publicat: 12-07-2021 08:27

Căpitanul Italiei, Giorgio Chiellini, a primit trofeul Euro-2020, de la preşedintele UEFA, Aleksander Ceferrin, duminică seară, pe Stadionul Wembley, după ce s-a impus în faţa Angliei, la loviturile de departajare, potrivit news.ro

Mai întâi a fost premiată brigada de arbitri condusă de olandezul Bjorn Kuipers.

A urmat premierea jucătorilor englezi, alături de selecţionerul Gareth Southgate.

Italienii şi-au primit pe rând medaliile de campioni, ultimul medaliat fiind căpitanul Giorgio Chiellini.

Reprezentativa Italiei a câştigat, duminică seară, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, învingând în finală Anglia, scor 4-3 în urma loviturilor de departajare.

Pentru englezi a marcat Luke Shaw, în minutul 2. Este cel mai rapid gol înscris vreodată într-o finală de Euro.

Italienii au egalat prin Bonucci, în minutul 67. Bonucci este cel mai în vârstă jucător care a înscris într-o finală de Euro (34 de ani, 71 de zile).

La finalul prelungirilor, s-a trecut la loviturile de departajare, scorul fiind 1-1.

La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci şi Bernardeschi. Au ratat Belotti şi Jorginho.

Pentru Anglia au marcat Kane şi Maguire. Au ratat Rashford, Sancho şi Saka.