Ana Bogdan a învins-o pe Ajla Tomljanovic și e în turul doi la turneul de la Portoroz

Ana Bogdan 2

Românca Ana Bogdan e reușit marți să acceadă în turul secund al turneului de tenis feminin de categorie WTA 250 de la Portoroz, Slovenia, dotat cu permii de peste 200.000 de euro, potrivit mediafax.

Bogdan (65 WTA) a învins-o pe favorita numărul 8 a turneului, australianca Ajla Tomljanovic (34 WTA), după un meci intens de 3 seturi, încheiat după 2 ore și 34 de minute, cu scorul de 7-5, 4-6, 6-1

După un prim set în care a revenit de la 3-5, câștigând 4 game-uri consecutive și impunându-se cu 7-5, după ce a salvat o minge de set, Bogdan a cedat în actul secund cu 4-6, fiind nevoită să joace și un al treilea set.

În decisiv, Bogdan a pierdut primul game, pe propriul serviciu, însă a avut apoi o serie impresionantă de 6 game-uri consecutive, închizând partida la prima minge de meci procurată.

Românca va juca în turul doi cu învingătoarea partidei dintre slovena Tamara Zidansek (91 WTA) și rusoaica Anastasia Zakharova (160 WTA).