Ana Bogdan a reuşit calificarea în semifinalele turneului de la Bogota

Getty Images
Ana Bogdan

Jucătoarea de tenis Ana Bogdan, locul 76 WTA şi cap de serie 7, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de la Bogota, cu premii totale de 250.000 de dolari. Bogdan a trecut în sferturi de sportiva chiliană Daniela Seguel, venită din calificări şi locul 191 mondial, scor 6-1, 6-1, după 69 de minute de joc.

Ana Bogdan a jucat vineri şi meciul din sferturi, dar şi ultimul set al meciului din optimi cu Anna Blinkova, început joi, dar întrerupt din cauza ploii. În semifinale, Bogdan va evolua contra slovacei Anna Karolina Schmiedlova, locul 123 mondial. Pentru accederea în semifinale, Bogdan va primi 11.500 de dolari şi 110 puncte WTA, conform news.ro.