Ancheta cu privire la exploziile de la Beirut include ipoteza unei intervenţii externe, anunţă preşedintele Michel Aoun

Autor: Ioana Necula, Redactor

Publicat: 07-08-2020

Actualizat: 07-08-2020

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

O anchetă cu privire la exploziile de marţi seara în portul Beirut urmează să stabilească dacă această catastrofă a fost cauzată de neglijenţă, dacă este accidentală sau dacă a avut loc în urma unei acţiuni externe, a anunţat preşedintele libanez Michel Aoun, scrie vineri presa locală, relatează Reuters, potrivit news.ro.

”Cauza nu a fost încă stabilită. Există posibilitatea unui amestec extern, precum o rachetă, o bombă sau alt mijloc”, a declarat şeful statului libanez, citat de mai multe publicaţii.

Citește și: Decizie radicală luată de luptătorul K1 Cătălin Moroşanu! Pentru ce funcție candidează

Aceste declaraţii au fost confirmate de către preşedinţie.

Michel Aoun a precizat că investigaţiile cu privire la exploziile de marţi, soldate cu cel puţin 154 de morţi, se desfăşoară la trei niveluri.

”În primul rând, cum a intrat materialul exploziv şi (cum) a fost depozitat (...), în al doilea rând, explozia este rezultatul unei neglijenţe sau unui accident (...) şi, în al treilea rând, posibilitatea să existe un amestec extern”, a declarat Aoun.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri