Jucătoarea germană Andrea Petkovic a fost vizibil emoţionată marţi, când a spus adio tenisului după eşecul suferit în faţa campioanei olimpice en titre, elveţianca Belinda Bencic (2-6, 6-4, 4-6), în primul tur al turneului US Open, scrie Reuters, potrivit Agerpres.
Petkovic, în vârstă de 34 de ani, care şi-a anunţat duminică decizia de retragere, a cucerit şapte titluri WTA la simplu pe parcursul carierei sale, atingând cea mai înaltă poziţie în clasamentul mondial în 2011 (locul 9).
"Iubesc în continuare tenisul şi încă mai am o cantitate enormă de pasiune pentru acest sport. Însă corpul nu-mi mai permite să joc tenis în modul în care doresc să-l joc, să mă antrenez aşa cum vreau să mă antrenez, pentru a putea disputa un sezon complet", a declarat Petkovic.
"În ultimele patru săptămâni am jucat cu analgezice şi antiinflamatoare. Asta a fost doar o parte din ceea ce m-a făcut să decid să nu mai continui, nu lipsa de pasiune sau dorinţa de a juca. Deci, cred că asta a fost partea cea mai tristă, într-un fel", a adăugat ea.
Andrea Petkovic, care ocupă în prezent locul 104 WTA, a fost semifinalistă a Roland Garros în 2014, atingând totodată sferturile de finală la Australian Open şi US Open în 2011.
Andrea Petkovic a spus adio tenisului după înfrângerea din primul tur la US Open
Explorează subiectul
Articole Similare

35
Fostul campion mondial de box Joseph Parker, testat pozitiv la cocaină
35

30
Campionatul Naţional de hochei pe gheaţă: ACSHC Fenestela 68 a surclasat-o pe Sportul Studenţesc / Clasament
30

38
Leonard Manta s-a calificat cu a treia notă în finala probei individuale masculine la Campionatele Europene de gimnastică aerobică pentru seniori de la Ganja
38

631
'Eu nu pot fi demis!' Mircea Lucescu, delarație interesantă înaintea duelului pe care 'tricolorii' îl vor susține împotriva Bosniei
631

154
Rezultate înregistrate vineri, în calificările europene pentru Cupa Mondială 2026
154

33
Fosta campioană Surya Bonaly, jefuită în Las Vegas: Medaliile obţinute la europene şi mondiale i-au fost furate
33

11
Argentina învinge Angola cu 2-0 în meci amical: Lionel Messi a marcat şi a pasat decisiv
11

11
U BT Cluj obține a patra victorie în Liga Adriatică, 95-82 în deplasare la SC Derby
11

19
Poli Iaşi anunţă numirea lui Tibor Selymes ca antrenor principal
19

36
Mircea Lucescu: 'Nu are de ce să îmi fie teamă. Va fi un joc obişnuit, de calificare'
36

53
România U21, învinsă de Finlanda U21, scor 0-2, în calificările pentru Euro 2027
53

17
Atacantul Vitor Roque riscă suspendare după o postare controversată de pe Instagram
17

34
România U20, învinsă de Germania U20, scor 0-6
34


















Comentează