Andy Murray s-a calificat în sferturile de finală la Wimbledon

Tenismanul britanic Andy Murray, devenit principalul favorit al actualei ediții a turneului de Mare Șlem de la Wimbledon după eliminarea sârbului Novak Djokovic, numărul unu mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale acestei competiții în urma victoriei în trei seturi, 7-5, 6-1, 6-4, înregistrată în fața australianului Nick Kyrgios, cap de serie numărul 15, luni, la All England Club.

Murray, campionul olimpic en titre, se va lupta pentru un loc în semifinale cu francezul Jo-Wilfried Tsonga (nr.12), care a profitat de abandonul compatriotului său Richard Gasquet, în cursul primului set, la scorul de 4-2.

Croatul Marin Cilic, numărul 9 pe lista favoriților, s-a calificat la rândul său în sferturile de finală după ce rivalul său, japonezul Kei Nishikori (nr.5), a fost nevoit să se retragă de pe teren, la scorul de 6-1, 5-1, din cauza unei accidentări.

Cilic îl va avea ca adversar în următorul tur pe elvețianul Roger Federer, cap de serie numărul 3, învingător cu 6-2, 6-3, 7-5 în fața americanului Steve Johnson.

Federer, jucătorul cu cele mai multe trofee câștigate la Wimbledon în era open, alături de americanul Pete Sampras (7), a semnat luni cea de-a 306-a sa victorie într-un turneu de Grand Slam, egalând astfel recordul deținut de legendara Martina Navratilova.

Elvețianul s-a calificat, cu această ocazie pentru a 14-a oară în cariera sa în sferturile de finală la All England Club, performanță pe care o reușise până acum doar americanul Jimmy Connors.

Iată rezultatele înregistrate luni în optimile de finală:
Sam Querrey (SUA/N.28) — Nicolas Mahut (Franța) 6-4, 7-6 (7/5), 6-4
Roger Federer (Elveția/N.3) — Steve Johnson (SUA) 6-2, 6-3, 7-5
Marin Cilic (Croația/N.9) — Kei Nishikori (Japonia/N.5) 6-1, 5-1 (abandon Nishikori)
Milos Raonic (Canada) — David Goffin (Belgia) 4-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6-4
Andy Murray (Marea Britanie/N.2) — Nick Kyrgios (Australia/N.15) 7-5, 6-1, 6-4
Lucas Pouille (Franța/N.32) — Bernard Tomic (Australia/N.19) 6-4, 4-6, 3-6, 6-4, 10-8
Jo-Wilfried Tsonga (Franța/N.12) — Richard Gasquet (Franța/N.7) 4-2 (abandon Gasquet)