Cei 16 angajaţi ai ONU, ţinuţi ostatici marţi de foşti rebeli sud-sudanezi într-o tabără de refugiaţi din estul Republicii Democratice Congo (RDC), au fost eliberaţi, a anunţat un responsabil ONU care a dorit păstrarea anonimatului, transmite miercuri AFP preluat de agerpres.
Anterior, tot un reprezentant al Naţiunilor Unite confirmase că câţiva membri ai misiunii ONU în RDC (MONUSCO) erau reţinuţi "într-o tabără pentru foşti combatanţi la Munigi, în estul RDC". "Misiunea lucrează la rezolvarea situaţiei", adăugase sursa citată.
"Suntem încântaţi să confirmăm că toţi cei 16 membri ai MONUSCO, reţinuţi mai devreme (...) au fost eliberaţi", a explicat responsabilul ONU, fără a comunica naţionalitatea persoanelor luate ostatice.
"Tabăra este calmă şi sub controlul total al MONUSCO. Toţi membrii s-au întors în siguranţă", a adăugat acesta.
O anchetă a fost deschisă asupra acestui incident care nu s-a soldat cu victime, a relevat aceeaşi sursă.
Circa 530 de foşti rebeli din Sudanul de Sud, care au fugit de luptele din capitala ţării lor, Juba, trăiesc în această tabără.
Aceşti foşti combatanţi, dezarmaţi la sosirea lor în tabără, cer de mai multe luni să fie mutaţi, dar ONU nu reuşeşte să le găsească o ţară care să-i primească.
Independent din anul 2011, Sudanul de Sud a plonjat, din decembrie 2013, într-un război civil, care a făcut mai multe zeci de mii de morţi şi circa 3,5 milioane de strămutaţi.
Angajaţii ONU, ţinuţi ostatici în RD Congo de foşti rebeli sud-sudanezi, au fost eliberaţi
Explorează subiectul
Articole Similare

52
Rusia a rămas fără băbați. Aduce zeci de mii de muncitori din India a pentru a compensa deficitul masiv
52

638
Pană majoră: au fost supendate toate trenurile între Londra, Paris, Amsterdam şi Bruxelles de la compania Eurostar
638

1.665
Lovitură pentru Budapesta: Moody’s o retrogradează la „risc crescut de incapacitate de plată”. Bucureștiul rămâne în zona sigură
1.665

1.887
Regizorul Cristian Mungiu trage cu „tunul” în autorități: „Stat căpușat de lacomi! Îi exonerează tocmai pe marii datornici!”
1.887

4.349
Semnal pe final de an transmis de SUA pentru România: angajamentul luat de administrația Trump
4.349

5.381
VIDEO „Moarte dictatorului” - Protestele degenerează în Iran: Teheranul e sub asediul manifestanților și a forțelor de ordine / Manifetațiile de stradă se extind în țară
5.381

2.732
Cât sunt de dispuși ucrainenii să facă concesii pentru a pune capăt războiului: 'Să ne oprim cu ce avem'
2.732

4.230
VIDEO Zelenski nu se lasă în fața lui Trump și a lui Putin: „Nu putem pur și simplu să ne retragem din teritoriile noastre!”
4.230

113
VIDEO Belarusul prezintă o înregistrare video cu presupusa desfăşurare pe teritoriul său a rachetelor ruseşti cu capacitate nucleară Oreşnik
113

491
Retrospectivă - De la taxele lui Trump, la criza industriei din UE - Cum a fost afectată economia la nivel mondial
491

99
FOTO Liderul nord-coreean Kim Jong Un apreciază că noile sale lansatoare de rachete pot „anihila inamicul”
99

2.111
China pune piciorul în prag: e prima țară care reglementează Inteligența Artificială / Risc de sinucidere sau automutilare
2.111

33.646
Un robot dispărut în Antarctica s-a întors cu date terifiante
33.646

















Comentează