Cancelarul Germaniei, Angela Merkel, intenţionează să convoace urgent o întâlnire cu reprezentanţii mai multor ţări europene afectate de problema migraţiei, scrie ediţia de duminică a ziarului Bild, citată de DPA.
Iniţiativa şefei guvernului german vine în contextul dezacordului cu ministrul de interne Horst Seehofer, care doreşte o atitudine mai dură faţă de migraţie în Germania. El reprezintă la Berlin Uniunea Creştin Socială (CSU), formaţiunea din Bavaria cu orientare apropiată de a creştin-democraţilor conduşi de Merkel. DPA menţionează că Seehofer a fost de multă vreme un aliat incomod pentru cancelar şi a ameninţat să îşi pună în practică în mod independent planurile de deportare a imigranţilor ilegali.
Reuniunea propusă de Merkel ar putea avea loc înaintea summitului Uniunii Europene din 28-29 iunie. Cancelarul doreşte să discute soluţii pentru criza migraţiei cu mai multe ţări, printre care Grecia, Italia şi Austria, afirmă Bild, citând surse guvernamentale din diferite state membre ale UE. Una din surse, din Italia, a precizat că încă nu s-a decis nimic, nici măcar despre momentul summitului special: "deocamdată suntem în faza de planificare".
Bild nu a precizat dacă vor participa şi Spania sau state din Balcani.
Oficial, Angela Merkel doreşte definirea unei poziţii comune a UE în privinţa migraţiei la summitul de la Bruxelles.
Angela Merkel convoacă o întâlnire europeană urgentă pe tema migraţiei
Explorează subiectul
București
8°C
Articole Similare

2.539
Noul lider al Ungariei exclude admiterea Ucrainei în UE în timpul războiului / VIDEO
2.539

67
Ursula von der Leyen, pregătită să lucreze cu viitorul guvern ungar pentru deblocarea fondurilor UE
67

3.483
Rusia reacționează la înfrângerea lui Viktor Orban: Avertisment privind o 'furtună economică' în UE / Ce a spus și "vocea lui Putin"
3.483

2.601
Vicepreședintele PE, Victor Negrescu: Rezultatul alegerilor din Ungaria este o înfrângere şi pentru partidele extremiste din România
2.601

226
Siegfried Mureşan, despre rezultatul alegerilor din Ungaria: O înfrângere pentru Vladimir Putin şi pentru toţi cei care vor slăbirea Uniunii Europene. Nu ne lăsăm intimidaţi
226

3.450
Semnal puternic din UE: Aproape 11.000 de bancomate au "dispărut" în 2024
3.450

42.149
A început resetarea Ungariei: Prima decizie majoră după victoria zdrobitoare în alegeri a TISZA
42.149

5.619
Încă o lovitură pentru continentul nostru: Europa își pierde supremația farmaceutică în fața 'cleștelui' format de SUA și China
5.619

1.347
A crescut dependența europenilor față de produsele fabricate în China
1.347

2.421
Vacanțele românilor, în pericol: Cursele aeriene spre marile destinații turistice ar putea să fie modificate pe fondul războiului din Iran
2.421

5.554
Sfârșitul unei practici foarte des întâlnite în hoteluri: UE introduce reguli noi
5.554

160
Controale noi la frontierele UE: Câte persoane nu au fost lăsate să intre în ultimele șapte luni
160

2.763
Temeri că alegerile din Ungaria o să fie fraudate: scrisoare trimisă preşedintei Comisiei Europene / „Intimidarea fără precedent a statului”
2.763
















Comentează