Anglia, Croaţia şi Cehia s-au calificat în optimile de finală ale Euro-2020

fotbal Euro 2020

Anglia, Croaţia şi Cehia s-au calificat în optimile de finală ale Euro-2020, după rezultatele meciurilor de marţi, din ultima etapă a Grupei D. Scoţia a părăsit competiţia.

Londra, Stadionul Wembley, Cehia - Anglia, scor 0-1 (0-1);

A marcat: Sterling '12.

Echipa antrenată de Gareth Southgate, fără a impresiona, s-a impus prin golul lui Raheem Sterling (12), cel care adusese şi prima victorie a englezilor, 1-0 cu Croaţia.

Anglia va juca în optimi contra echipei clasate pe locul secund în Grupa F, în data de 29 iunie, pe Wembley.

Selecţionata Albionului a început în forţă jocul şi a avut o bară în min. 2, când Sterling, lansat excelent de Shaw, a trimis un lob peste portarul Vaclik, dar balonul a lovit stâlpul porţii cehe.

În min. 12, micuţul Sterling s-a aflat la finalizare şi a reluat cu capul centrarea lui Grealish.

Anglia a mai avut o ocazie prin Kane (26), lansat excelent de Maguire, atacantul lui Tottenham şutând la colţul lung, dar Vaclik a apărat.

Cehia a avut un reviriment în joc şi a reuşit să îşi creeze şi ea ocazii bune de gol. Holes (28) a şutat de la aproape 30 de metri, dar Pickford a respins. Apoi, Soucek (29) a şutat din careu, însă Maguire a blocat salvator. Mijlocaşul echipei West Ham United s-a remarcat şi în min. 35, când a tras din careu, milimetric pe lângă poarta lui Pickford.

Anglia a mai fost periculoasă în min. 37, când centrarea lui Shaw a fost deviată de Coufal, dar Vaclik a respins de lângă bară.

Repriza secundă a fost anostă, englezii nedorind să mai rişte prea mult, în timp ce cehii nu au putut mai mult, astfel că jocul s-a desfăşurat mai mult între cele două careuri, fără ocazii de gol.

Sterling (55) a avut o şansă notabilă, dar a fost deposedat în careul ceh de Celustka.

De partea cealaltă, poate fi remarcat şutul lui Pekhart (83), de la 16 metri, pe lângă ţintă.

Anglia a marcat în min. 87, prin Henderson (aflat la selecţia cu numărul 60), dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Cele două echipe s-au înfruntat şi în martie 2019 pe Wembley, Anglia câştigând cu 5-0.

Ambele formaţii erau deja calificate în optimi înaintea partidei.

Cehia, care nu va conta în meciul următor pe fundaşul stânga Jan Boril (suspendat), a terminat grupa pe locul al treilea şi va avea un meci dificil în optimi.

Au evoluat echipele:

Cehia: Vaclik - Coufal, Celustka, Kalas, Boril - Holes (Vydra '84), Soucek - Masopust (Hlozek '64), Darida (Kral '64), Jantko (Sevcik '46) - Schick (Pekhart '75). Selecţioner Jaroslav Silhavy;

Anglia: Pickford - Walker, Stones (Mings '79), Maguire, Shaw - Philips, Rice (Henderson '46) - Saka (Jadon Sancho '84), Grealish (Bellingham '68), Sterling (Rashford '67) - Kane. Selecţioner: Gareth Southgate.

Cartonaş galbene: Boril '61

Arbitri: Artur Dias – Rui Tavares, Paulo Soares (toţi trei Portugalia) – Srdjan Jovanovic (Serbia);

Arbitri VAR: Joao Pinheiro (Portugalia), Paolo Valeri, Filippo Meli, Massimiliano Irrati (toţi trei Italia).

Glasgow, Stadionul Hampden Park, Croaţia - Scoţia, scor 3-1 (1-1).

Au marcat: Vlasici '17, Modrici '62, Perisici '78 / McGregor '42.

Nikola Vlasic, în minutul 17, Luka Modric, cel mai bun om de pe teren, în minutul 62, şi Ivan Perisic (77) au marcat golurile unei victorii meritate a vicecampioanei mondiale. Golul gazdelor a fost opera lui Callum McGregor (42).

Croaţia, cu 4 puncte, golaveraj 4-3, a terminat pe locul 2 grupa, câştigată de Anglia, care a acumulat 7 puncte după ce marţi s-a impus în faţa Cehiei cu 1-0. Cehia a ocupat locul 3, cu 4 puncte (golaveraj 3-2). Scoţia, cu un singur punct, a încheiat pe ultimul loc.

Scoţia a atacat în startul partidei de marţi şi a avut o primă ocazie în minutul 6 prin Che Adams. Croaţia a reuşit să încetinească ritmul partidei şi a fost la un pas să puncteze pe contraatac în minutul 16, însă portarul Marshall a ieşit bine în afara careului.

În minutul următor, Nikola Vlasic a profitat de o ezitare a lui Stephen O'Donnell în careul Scoţiei şi a deschis scorul.

Marshall a deviat peste poartă un şut al vedetei croate Luka Modric, însă arbitrul, argentinianul Rapallini, nu a dictat corner (22).

Scoţia a avut o dublă ocazie în min. 24, la o fază la care Modric a pierdut mingea.

În faţa unui adversar limitat, Croaţia a controlat apoi meciul minute bune, graţie jocului de pase şi tehnicii superioare, şi a avut şansa golului prin Petkovic în minutul 40.

Scoţia a revenit neaşteptat cu golul din min. 42 al lui Callum McGregor, care a şutat de la marginea careului, după o fază de atac prelungită, la care fundaşii croaţi au respins de mai multe ori greşit.

McGregor, mijlocaşul lui Celtic, a reuşit marţi primul său gol la echipa naţională, la selecţia cu numărul 34. A fost totodată primul gol al Scoţiei la acest turneu final. În primele meciuri, echipa antrenată de Steve Clarke a fost învinsă de Cehia (0-2 la Glasgow) şi a remizat cu Anglia (0-0 la Londra).

În debutul actului secund, fundaşul croat Gvardiol a urcat la finalizare, însă a fost blocat de portarul Marshall (49). Scoţia putea înscrie prin McGinn (59).

Croaţia şi-a măcinat adversara cu jocul de pase şi a trecut în avantaj în min. 62, când Modric a înscris spectaculos cu exteriorul de la 17 metri, după o minge întoarsă de Kovacic.

Jocul a continuat pe aceleaşi coordonate, iar Perisic a majorat diferenţa cu o lovitură de cap la un corner (77). Perisic este cel care a punctat şi în remiza cu Cehia, fiind unul din oamenii în formă ai Croaţiei la acest turneu.

Scoţia a încercat să revină, dar Livakovic a blocat şutul din apropiere al lui Adams (80).

Croaţia a avut evoluţii modeste în primele meciuri de la acest turneu, 0-1 cu Anglia şi 1-1 cu Cehia. Selecţionerul Zlatko Dalic a operat nu mai puţin de patru schimbări în formula de start faţă de partida cu Cehia.

Scoţia nu a contat pe unul dintre cei mai buni oameni ai săi în meciul cu Anglia (0-0), Gilmour, testat pozitiv la coronavirus, care a fost înlocuit cu Armstrong.

Ambele echipe aveau o singură variantă pentru calificarea în optimi, victoria.

În optimi de finală, Croaţia va întâlni formaţia clasată pe locul 2 în Grupa E, la Copenhaga, pe 28 iunie.

Scoţia nu a trecut niciodată de faza grupelor la turneele finale, la opt Cupe Mondiale şi trei Campionate Europene. Ultima competiţie majoră la care fusese prezentă a fost CM 1998.

Au evoluat următoarele echipe:

Croaţia: Livakovici - Juranovici, Lovren, Vida, Gvardiol (Barisici '71) - Modrici, Brozovici, Kovacici - Vlasici (Ivanusek '76), Perisici (Rebici '81), Petkovici (Kramarici '70). Selecţioner: Zlatko Dalici;

Scoţia: Marshall - O'Donnel (Patterson '84), Tierney, Hanley (McKenna '34), McTominay, Robertson - McGregor, McGinn, Armstrong (Fraser '70) - Dykes, C. Adams (Nisbet '84). Selecţioner: Steve Clarke.

Cartonaşe galeben: Lovren '26 / McKenna '34.

Arbitri: Fernando Andres Rapallini – Juan Pablo Belatti, Diego Yamil Bonfa (toţi trei Argentina) – Bartosz Frankowski (Polonia);

Arbitri VAR: Alejandro Hernandez, Jose Maria Sanchez, Inigo Prieto, Juan Martinez Munuera (toţi Spania).

Clasamentul final: 1. Anglia - 7 puncte, 2. Croaţia - 4 puncte, 3. Cehia - 4 puncte; 4. Scoţia - un punct.