ANI a verificat averea lui Gabriel Oprea. Ce decizie s-a luat

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 02-06-2015

Actualizat: 02-06-2015

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Agenţia Naţională de Integritate (ANI) a finalizat verificarea averii vicepremierului Gabriel Oprea, preşedintele UNPR. Având în vedere că nu a identificat diferenţe semnificative între modificări intervenite în avere pe durata exercitării funcţiilor publice şi veniturile realizate, dosarul a fost clasat, anunţă un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

"În data de 29 mai, Agenţia Naţională de Integritate a comunicat viceprim-ministrului pentru securitate naţională, ministrul afacerilor interne, Gabriel Oprea, Raportul de evaluare în urma sesizării depusă de către o persoană fizică, la începutul acestui an. Ca urmare a finalizării evaluării privindu-l pe ministrul Afacerilor Interne, nu a fost identificată o diferenţă în sensul prevederilor art. 18 din Legea 176/2010. Prin urmare, Agenţia Naţională de Integritate a decis clasarea lucrării respective", e precizează în comunicat.

Potrivit articolului 18 din Legea 176/2010 privind integritatea în exercitarea funcţiilor şi demnităţilor publice, prin diferenţe semnificative se înţelege "diferenţa mai mare de 10.000 de euro sau echivalentul în lei al acestei sume între modificările intervenite în avere pe durata exercitării demnităţilor şi funcţiilor publice şi veniturile realizate în aceeaşi perioadă".

Potrivit Agerpres, vicepremierul Gabriel Oprea a precizat, pe 3 aprilie, că a mai trecut ''prin filtrul" instituţiilor cu atribuţii în verificarea demnitarilor şi niciodată nu i s-a imputat ''vreo abatere sau vreo neregulă''.

''Nu este prima dată când se fac astfel de verificări, mai ales că de ani de zile ocup funcţii de demnitate publică. Am trecut de mai multe ori prin filtrul instituţiilor cu atribuţii în verificarea demnitarilor şi, după cum se ştie, niciodată nu mi s-a imputat vreo abatere sau vreo neregulă în legătură cu activitatea pe care am depus-o. Am respectat legile ţării şi voi face acelaşi lucru în continuare. Prin urmare, nu am niciun dubiu că ANI va constata o dată în plus ceea ce a constatat şi cu alte ocazii, şi anume că nu există neconcordanţe sau suspiciuni în ceea ce mă priveşte. Nu în ultimul rând, vreau să precizez că dreptul de a depune petiţii şi sesizări este unul garantat prin Constituţie şi îl respect'', a declarat, în aprilie, Gabriel Oprea, ministru al Afacerilor Interne, referindu-se la sesizarea depusă la ANI de către o persoană fizică, prin care se cere verificarea declaraţiilor sale de avere din ultimii 10 ani.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri