ANM anunță schimbări de ultim moment înainte de alegeri: ce vreme îi așteaptă pe români în weekend și săptămâna viitoare

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 05-12-2025 23:40

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Administrația Națională de Meteorologie anunță, pentru perioada 5–13 decembrie 2025, un regim termic peste mediile climatologice și un caracter predominant închis al vremii, cu precipitații slabe, burniță și intensificări temporare ale vântului, mai ales în sudul și estul țării.

5/6 decembrie: nopți mai calde decât normalul și vânt puternic în sud și sud-est

În intervalul 5 decembrie, ora 20:00 – 6 decembrie, ora 08:00, regiunile extracarpatice vor avea vreme închisă, cu nebulozitate persistentă și ploi slabe sau burniță, în special în Oltenia, dar și local în Muntenia, Dobrogea și Moldova. În rest, cerul va fi variabil, iar în sudul Banatului sunt posibile ploi trecătoare.

La altitudini mari din vestul Carpaților Meridionali vor apărea precipitații mixte. Vântul va sufla moderat, cu intensificări de 50–65 km/h în Dobrogea, Muntenia și sudul și vestul Olteniei.

Minimele vor fi mai ridicate decât în mod obișnuit — de la -2°C în depresiunile estice ale Transilvaniei până la 10°C pe litoral. Local se va forma ceață.

În București, vântul va bate cu rafale de 50–55 km/h, cerul va fi noros, iar trecător va ploua slab. Temperatura minimă: 5–6°C.

6/7 decembrie: cer închis în sud și est, ploi în Oltenia, Muntenia și Dobrogea

Pentru intervalul 6 decembrie, ora 08:00 – 7 decembrie, ora 08:00, ANM estimează o vreme predominant închisă în sud-vest, sud și est, cu nebulozitate persistentă. Ploi sunt așteptate în Oltenia, Muntenia și Dobrogea, iar spre finalul intervalului și în Banat. La munte, în special în Carpații Meridionali, precipitațiile vor fi mixte.

Vântul se va intensifica temporar în Dobrogea și în sudul, centrul și estul Munteniei, cu viteze de 50–65 km/h. Maximele: 4–12°C. Minimele: -1–9°C. Pe alocuri va fi ceață.

În București, vântul rămâne puternic, cu 50–60 km/h; cerul va fi noros, iar trecător va ploua slab. Maxima: 6–7°C, minima: în jur de 3°C.

7/8 decembrie: vreme în general închisă, ploi în vest

În intervalul 7–8 decembrie, cerul va rămâne în mare parte închis. Ploile vor fi prezente mai ales în jumătatea de vest a țării, iar în rest vor apărea doar izolat. La altitudini mari se vor semnala precipitații mixte.

Maximele vor urca la 5–11°C, iar minimele vor coborî la -2–6°C. Ceața va fi prezentă noaptea, în vest și sud-vest, dar și izolat în alte zone.

În București, cerul noros persistă și sunt posibile ploi slabe sau burniță. Vântul va fi slab până la moderat. Maxime: 7–8°C, minime: 3–4°C.

8/9 decembrie: temperaturi peste normalul perioadei

Pentru 8–9 decembrie, meteorologii prognozează valori termice peste media climatologică a primei decade a lunii decembrie. Cerul va fi mai mult noros, iar ploile vor apărea izolat în nord-vest. În zona montană înaltă vor exista precipitații mixte.

Maximele vor varia între 6 și 12°C, iar minimele între -1 și 6°C. Local se va forma ceață, mai ales în vest și sud-vest dimineața, iar în extracarpatice noaptea.

În București, maximele vor ajunge la 7–9°C, minimele vor fi în jur de 2°C, iar spre a doua parte a nopții se va forma ceață.

9/10 decembrie: temperaturi cu mult peste normal și ploi slabe în nord și centru

Între 9 și 10 decembrie, valorile termice vor fi cu mult peste cele climatologice. Nebulozitatea va fi persistentă în nord, nord-vest și centru, unde pe arii restrânse va ploua slab. În restul țării, cer variabil, dar cu posibile nori joși dimineața și noaptea.

Maximele se vor situa între 7 și 14°C, iar minimele între 0 și 6°C.

În București, regimul termic rămâne peste normal. Vor fi nori joși și condiții de ceață dimineața și noaptea, iar peste zi cerul va fi parțial noros. Maxima: 9–10°C, minima: 2–4°C.

10–13 decembrie: vreme caldă pentru perioada din calendar

Pe termen mediu (10–13 decembrie), ANM anunță menținerea unui regim termic ridicat pentru această perioadă. Probabilitatea de precipitații va fi mai mare în regiunile nordice.

La București, temperaturile vor continua să fie mult peste normal, cu o probabilitate redusă de ploi, dar cu posibile bănci de ceață spre finalul intervalului.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri