Anneliese Drăgan, calificată în trei finale la Europenele de gimnastică ritmică pentru junioare de la Kiev

Sportiva română Anneliese Drăgan s-a calificat în trei finale pe obiecte la Campionatele Europene de gimnastică ritmică de la Kiev, în concursul junioarelor, la coardă, măciuci şi panglică, potrivit Agerpres.

După ce joi a obţinut calificarea în finala de la coardă, Anneliese Drăgan s-a calificat vineri în finala de la măciuci cu a cincea notă (22,100), iar la panglică va intra în finală cu a şasea notă (19,400).

Citește și: Medic: ‘Dacă nu credeți că există COVID19 mergeți voluntari la un spital ce tratează astfel de bolnavi. Țineți de mână un pacient speriat care abia respiră’

Sora sa Christina Drăgan, la doar 13 ani, s-a clasat pe 17 în calificări la măciuci (19,950) şi pe 18 la panglică (16,700).

Într-un clasament final la individual compus (nu se acordă medalii la junioare), pe primul loc s-a clasat Daria Atamanov (Israel), cu 87,025 puncte, cele două românce aflându-se în top 10, Annaliese Drăgan, pe 9, cu 76,175 puncte, iar Christina Drăgan, pe 10, cu 74,500.