Antonio Conte continuă seria invincibilă: Tottenham ajunge la al 7-lea meci fără înfrângere

Tottenham

Antonio Conte a devenit primul antrenor neînvins în primele sale şapte meciuri de campionat la Tottenham Hotspur, ce a remizat marţi pe terenul lui Southampton, scor 1-1, în etapa a 20-a din Premier League, transmite Reuters.

Gazdele au condus meritat după golul lui James Ward-Prowse din minutul 25. Londonezii au egalat cu patru minute înainte de pauză prin Harry Kane, care a transformat un penalty provocat de Mohammed Salisu, care a văzut al doilea cartonaş galben la acea fază.

Tottenham este pe poziţia a 6-a a clasamentului, cu 30 de puncte după 17 jocuri, la 5 puncte de ocupanta locului 4, concitadina Arsenal, ce a disputat 19 jocuri. Southampton se află pe locul 13, cu 21 de punte după 19 jocuri.

Primele meciuri ale etapei s-au încheiat marţi cu următoarele rezultate:

Crystal Palace - Norwich 3-0

Au marcat: Edouard (8), Mateta (38), Schlupp (42)

Southampton - Tottenham 1-1

Au marcat: Ward-Prowse (25), respectiv Kane (41 - penalty)

Cartonaş roşu: Salisu (Southampton, 39)

Watford - West Ham United 1-4

Au marcat: Dennis (4), respectiv Soucek (27), Benrahma (29), Noble (58), Vlasic (90+2)

Tot marţi este programată întâlnirea Leicester City - Liverpool. Miercuri vor avea loc partidele Chelsea - Brighton şi Brentford - Manchester City, iar joi sunt programate partidele Everton - Newcastle United şi Manchester United - Burnley. Meciurile Arsenal - Wolverhampton şi Leeds United - Aston Villa au fost amânate din pricina cazurilor de Covid-19.

În clasament, pe primul loc este Manchester City, 47 de puncte (18 jocuri), urmată de Liverpool, 41 p (18 j), Chelsea, 41 p (19 j), Arsenal, 35 p (19 j), West Ham, 31 p (19 j), Tottenham, 30 p (17 j), Manchester United, 28 p (17 j) etc.