Cesare Prandelli

Antrenorul Cesare Prandelli a revenit cu stângul pe banca echipei Fiorentina, învinsă acasă cu 1-0 de modesta Benevento, duminică, în etapa a 8-a din Serie A, anunță AGERPRES.

Golul înscris de Riccardo Improta în minutul 52 a dus-o pe Benevento pe poziţia a 13-a a clasamentului, cu 9 puncte. Fiorentina, cu un punct mai puţin, este un loc mai jos. Formaţia toscană l-a pierdut în finalul primei reprize pe veteranul Franck Ribery, accidentat.

Prandelli, care a mai pregătit-o pe Fiorentina între 2005 şi 2010, l-a înlocuit în această lună pe Giuseppe Iachini.

Sâmbătă, Juventus a învins-o acasă pe Cagliari cu 2-0, cu două goluri înscrise de Cristiano Ronaldo în minutele 38 şi 42. Răzvan Marin a evoluat la oaspeţi până în minutul 71.

În primul meci de sâmbătă, Lazio, cu Ştefan Radu integralist, s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Crotone, la care Denis Drăguş a intrat în minutul 68. Ciro Immobile, ieşit din carantină în urmă cu câteva zile, a deschis scorul în min. 21. Joaquin Correa a majorat diferenţa în min. 58.

Tot sâmbătă, Atalanta a remizat în deplasare cu Spezia, 0-0. Celelalte întâlniri ale etapei sunt programate duminică.

Pe prima poziţie a clasamentului este AC Milan, cu 17 puncte după şapte jocuri, urmată de Juventus, 16 puncte, şi Sassuolo, echipa lui Vlad Chiricheş, cu 15 puncte după şapte jocuri. Lazio, cu 14 puncte, ocupă locul 8. Cagliari este pe 10, cu 11 puncte, iar Crotone se află pe locul 20, ultimul, cu 2 puncte.