Antrenorul echipei de fotbal Arsenal Londra, Mikel Arteta, este trist că fundaşul brazilian David Luiz, aflat la final de contract, nu va mai fi jucătorul "tunarilor" din sezonul viitor, scrie Reuters.
Fundaşul central de 34 de ani, venit în 2019 de la Chelsea, este unul dintre jucătorii lui Arsenal cu cel mai mare salariu.
"Am avut discuţii foarte clare în ultimele luni. A dat totul. Am încercat să-l ajut cât de mult am putut, iar clubul a procedat la fel. După câteva discuţii, noi am decis că e cel mai bine s-o facem acum", a declarat Arteta într-o conferinţă de presă înaintea meciului de campionat de miercuri cu Crystal Palace.
Luiz este indisponibil acum după ce s-a accidentat la ischiogambieri în meciul din această lună cu Newcastle United. El are 73 de apariţii în toate competiţiile pentru echipa din nordul Londrei.
"Am avut privilegiul să lucrez cu el timp de 18 luni. Mi-a făcut cu adevărat plăcere să învăţ de la el. De fiecare dată a ajutat foarte mult echipa şi simt şi tristeţe, fiindcă te ataşezi emoţional de jucători", a spus Arteta.
"Este un jucător care a câştigat totul în fotbal şi care şi-a câştigat dreptul să facă asta pentru felul cum este ca jucător şi ca om. Vreau să-i mulţumesc şi să-i urez noroc mult noroc în ceea ce va face fiindcă sunt sigur, cunoscându-l pe David, că va mai vedea multe ca jucător", a adăugat spaniolul.
Arsenal, care este pe locul 9 în campionat cu 55 de puncte, va încheia duminică sezonul cu meciul de acasă împotriva lui Brighton & Hove.
Antrenorul echipei Arsenal Londra, Mikel Arteta, este dezamăgit că David Luiz nu va mai fi jucătorul lui Arsenal
Explorează subiectul
Articole Similare

8
Schi fond: Johannes Klaebo a egalat recordul de medalii de aur la Jocurile Olimpice de iarnă
8

47
Jocurile Olimpice de iarnă - O sportivă depistată pozitiv a primit permisiunea să concureze
47

111
Liga Naţiunilor 2026/2027: România începe grupa în deplasare cu Suedia şi o încheie tot în deplasare, cu Bosnia
111

46
Record în NBA: LeBron James a devenit cel mai în vârstă jucător care a reuşit o triplă-dublă
46

43
F1: Max Verstappen compară monoposturile din 2026 cu 'Formula E cu steroizi'
43

30
Stan Wawrinka şi Stefanos Tsitsipas au pierdut în optimi la Rotterdam
30

57
Jocurile Olimpice de iarnă: Programul de vineri al sportivilor români
57

35
Elena Rîbakina, învinsă în sferturi la Doha de Victoria Mboko
35

189
Cupa Spaniei: Dezastru la Madrid pentru Barcelona, 0-4 cu Atletico
189

74
Premier League: Arsenal Londra a terminat la egalitate joi seara, în deplasare, cu gruparea Brentford
74

190
Elias Charalambous: 'S-a terminat pentru noi, avem un nou meci important'
190

203
VIDEO Filipe Coelho, după ce a eliminat-o pe FCSB din Cupa României
203

29
România va întâlni Indonezia, în Grupa II Mondială din Cupa Davis
29

















Comentează