Aproximativ 50 de copii din comuna Murighiol au participat, în această săptămână, la tabăra de ecologie organizată în cadrul proiectului "Deltă curată. Comunitate responsabilă", desfăşurat în cadrul programului "Cu apele curate".
Proiectul este coordonat de Asociaţia 37, alături de Şcoala gimnazială din Murighiol şi de asociaţia Seneca şi a început acum aproximativ două săptămâni cu o campanie de igienizare în Deltă, organizată cu prilejul Zilei Dunării, conform agerpres.
"Avem campanii lunare cu sătenii din Dunavăţu de Jos. Sunt foarte bucuroasă că acolo există un nucleu foarte puternic care în fiecare lună îşi dedică timp, bărci, oameni, benzină, să facă lucrul acesta, să strângă gunoaiele nimănui", a declarat, reprezentanta Asociaţiei 37, Luiza Zamora.
Pe lângă acţiunile de ecologizare, proiectul presupune şi o tabără pentru 55 de copii din Murighiol care s-a desfăşurat în această săptămână.
"Tabăra înseamnă de fapt ateliere de lucru cu copiii. Le-am propus copiilor ca în fiecare zi să schimbe ochelarii. Într-o zi, ei sunt cetăţeni activi care-şi privesc oraşul altfel decât de obicei, în altă zi, ei îşi pun ochelarii de arheologi şi privesc istoria şi tot aşa. Astăzi, când tema este amprenta ecologică, ei şi-au pus ochelarii de ecologişti. Obiectivul acestor ateliere este de a forma un grup de cetăţeni activi printre copii", a afirmat vicepreşedinta asociaţiei Seneca, Anastasia Staicu.
Tabăra de ecologie a presupus şi o întâlnire a copiilor cu reprezentanţii asociaţiei World Wildlife Fund (WWF), care şi-au prezentat proiectele.
"Acum trei ani, am luat camera şi am făcut cred 1.500 de kilometri pe toate canalele din Deltă şi am mers apoi pe la Sulina, Sfântu Gheorghe, Mila 23, iar acum puteţi să intraţi pe Google Street View şi să vedeţi bucăţele din Deltă, un lac sau un canal", le-a spus copiilor reprezentantul WWF, Cristian Mititelu.
Cele cinci ateliere ale taberei de ecologie se încheie vineri, dar proiectul "Deltă curată. Comunitate responsabilă' va continua cu pregătirea a trei spaţii de depozitare a deşeurilor.
"Sunt trei containere pe care le vom amplasa în satul Dunavăţu de Jos, în zonele unde se vine şi se pleacă în Deltă, plecând de la simpla constatare că actualele ţarcuri nu fac faţă cel puţin în sezon. Unul dintre ele va fi amplasat chiar într-o zonă de pescuit", a precizat Luiza Zamora.
Potrivit unui comunicat de presă remis de organizatorii proiectului, pubelele trash-art vor prelua deşeurile reciclabile din zonă, iar pe data de 8 noiembrie va avea loc un atelier susţinut de artistul vizual Dan Perjovschi.
"Anterior proiectului, în luna mai, comunitatea s-a organizat pentru o acţiune de strângere a gunoaielor de pe plaja sălbatică de la Perişor, în urma căreia au fost colectaţi zeci de saci de materiale plastice şi textile. Sacii aduşi cu bărcile voluntarilor la pontonul din sat au fost preluaţi de serviciul de colectare a deşeurilor din primăria Murighiol, sprijin pe care mizăm şi pentru acţiunile pe care le vom întreprinde în aceste luni", se arată în comunicatul de presă remis de Asociaţia 37.
Proiectul derulat în cadrul programului "Cu apele curate" urmăreşte creşterea gradului de înţelegere a locuitorilor permanenţi şi sezonieri ai deltei asupra impactului pe care îl are pe termen lung poluarea, crearea de alianţe între autorităţi şi comunitate, precum şi rezolvarea punctuală a problemei deşeurilor acumulate pe malul apei.
Programul "Cu apele curate" este implementat cu sprijinul Lidl România.
Aproximativ 50 de copii au participat, în această săptămână, la tabăra de ecologie organizată în cadrul proiectului 'Deltă curată. Comunitate responsabilă'
Explorează subiectul
Articole Similare

69
VIDEO Un copil-geniu al României cucerește Dubaiul: Kevin Casian Bordea, doar 10 ani, stabilește un record mondial absolut la matematică mentală
69

54
Se împlinesc 38 de ani de la Revolta Anticomunistă de la Brașov: Momentul care a zdruncinat regimul Ceaușescu
54

1.870
'Dacă intri cu buldozerul, ajungem în haos' - Fostul ministru al Muncii, Raluca Turcan, intervine în scandalul Guvern-magistrați
1.870

2.269
Alertă de securitate: Fan Courier primește o amendă de peste 20.000 lei, după o încălcare gravă a datelor personale
2.269

7.547
Scandal uriaș la CCR - Ingrid Mocanu reacționează după dezvăluirile STIRIPESURSE.RO: 'O faptă penală cât Casa Poporului / Ne mai mirăm că au aruncat la coș milioane de voturi?'
7.547

2.842
'Linșajul hotărârilor penale în stradă' - Protestul împotriva Liei Savonea (ICCJ) stârnește reacții incendiare din partea avocaților și judecătorilor
2.842

3.431
VIDEO Controversatul jurnalist Cristian Tabără atacă ierarhii Bisericii Ortodoxe Române: Îi acuză de 'fascinație pentru legionarism', chiar în fața lui Vasile Bănescu, fără a prezenta probe
3.431

3.164
Obișnuiești să faci plata cu telefonul? Ai mare grijă la această metodă prin care ți se poate fura codul PIN
3.164

991
Meteorologii anunță la ce ne putem aștepta în acest weekend / Avertisment INFOTRAFIC
991

56
Sărbătorile zilei din 15 niembrie 2025 - Sf. Cuv. Paisie de la Neamț; Sf. Mc. și Mărturisitori: Gurie, Samona și Aviv diaconu
56

26
Vizibilitate redusă în trafic din cauza ceții, sâmbătă dimineața, în partea centrală și sudică a țării
26

2.388
Cu ajutorul acestei strategii simple și eficiente vei putea să strângi banii necesari pentru nevoile tale
2.388

3.596
România are șase orașe în topul celor mai aglomerate metropole din Europa
3.596


















Comentează