Arabia Saudită a învins Egiptul, luni, cu scorul de 2-1, în ultima etapă a grupei A

mondial Rusia 2018

Reprezentativa Arabiei Saudite a câştigat, scor 2-1, meciul susţinut, luni, în compania selecţionatei Egiptului, în ultima etapă a grupei A de la Cupa Mondială. Golul victoriei a fost marcat în minutul 90+5. Portarul Egiptului El Hadary a apărat o lovitură de la 11 metri. Ambele echipe sunt eliminate de la CM, informează news.ro.

Pentru Egipt a marcat Salah, în minutul 22, iar pentru Arabia Saudită a înscris Al Faraj, în minutul 45+6, în urma unui penalti acordat după consultarea sistemului VAR.

Golul victoriei saudiţilor a fost marcat de Al Dawsari, în minutul 90+5.

În minutul 41, portarul El Hadary, cel mai în vârstă jucător care a evoluat la Cupa Mondială, a apărat o lovitură de la 11 metri, executată de Al-Muwallad şi acordată în urma unui henţ.

Arabia Saudită: Al Mosailem - Al Breik, O. Hawsawi, M. Hawsawi, Al Shahrani - Bahbri (Asiri '65), Al Faraj, Otayf, Al Moghawi, Al Dawsari - Al Muwallad (Al Shehri '79). Selecţioner: Juan Antonio Pizzi

Egipt: El Hadary - Fathy, Gabr, Hegazy, Abdel-Shafi - Hamed, Elneny - Salah, Said (Warda '45+7), Trezeguet (Kahraba '81) - Mohsen (Ramadan '64). Selecţioner: Hector Cuper

Meciul a fost arbitrat de Wilmar Roldan, din Columbia.

Clasamentul final al grupei A este: 1. Uruguay - 9 puncte; 2. Rusia - 6 puncte; 3. Arabia Saudită - 3 puncte; 4. Egipt - 1 punct.