Arcada Galați a câștigat al patrulea titlu consecutiv în Divizia A1 la volei masculin

kuma.fm
volei

Echipa masculină de volei Arcada Galați a câștigat pentru a patra oară consecutiv titlul de campioană națională la volei masculin după disputarea derby-ului Diviziei A1, disputat vineri în compania rivalilor de la Dinamo București.

Meciul s-a jucat în etapa a 3-a a play off-ului, iar gălățenii aveau nevoie de doar 2 seturi și un punct în clasament, pentru a-și asigura titlul, cu 3 etape înainte de finele campionatului, conform Mediafax.

Dinamo București s-a impus pe final cu 3-2, după ce a fost condusă cu 1-2, pe propriul teren.

Gălățenii au cedat primul set, dar au revenit și le-au adjudecat pe următoarele două, care le-au adus automat și punctul necesar ce le asigură matematic, prima poziție în clasamentul final al Diviziei A1 și implicit și titlul de campioni.

Înainte de meci, Arcada se afla la 11 puncte în distanță, în fruntea clasamentului, în fața celor de la Dinamo, bucureștenii având neaparată nevoie de o victorie de 3 puncte, adică cu cel mult un set cedat, pentru a rămâne în cursa pentru titlul de campioană.

Gălățenii au câștigat toate confruntările din acest sezon, atât în campionat, cât și în Cupa României.

Este prima dată când în ultimii 4 ani când Arcada reușește să obțină titlul atât de devreme, cu trei etape înaintea finalului campionatului.