Arhiepiscopul anglican sud-african Desmond Tutu, laureat al Premiului Nobel pentru Pace şi un simbol al luptei împotriva apartheidului, regimul de segregare rasistă, murit la vârsta de 90 de ani, în Cape Town, a anunţat duminică preşedintele Cyril Ramaphosa, conform agenţiilor internaţionale de presă, potrivit Agerpres.
Într-un comunicat, preşedintele şi-a exprimat ''în numele tuturor sud-africanilor, durerea profundă faţă de moartea, duminică'', a acestei personalităţi sud-africane.
''Moartea arhiepiscopului emerit Desmond Tutu este un alt capitol de tristeţe în despărţirea ţării noastre de o generaţie de sud-africani remarcabili care ne-au lăsat o Africă de Sud eliberată", a declarat Cyril Ramaphosa, citat de Reuters.
''Un om de o inteligenţă extraordinară, integru şi invincibil împotriva forţelor apartheidului, el a fost, de asemenea, tandru şi vulnerabil în compasiunea sa pentru cei care au suferit opresiunea, nedreptatea şi violenţa sub apartheid, precum şi pentru cei oprimaţi şi pentru asupritorii lor din întreaga lume", a adăugat Ramaphosa, citat şi de AFP.
Chiar şi în democraţie, a precizat Ramaphosa, Tutu a menţinut "vigoarea" şi "vigilenţa" conducerii pentru a trage la răspundere instituţiile şi cerând socoteală elitei politice negre.
Distins cu Premiul Nobel pentru Pace în 1984 pentru opoziţia sa non-violentă faţă de opresiunea rasistă brutală a apartheidului, Tutu este considerat una dintre figurile cheie ale istoriei contemporane a Africii de Sud.
Tutu a fost considerat conştiinţa naţiunii atât de negri, cât şi de albi, o mărturie durabilă a credinţei sale şi a spiritului de reconciliere într-o naţiune divizată.
Cariera sa a fost marcată de o apărare constantă a drepturilor omului, lucru care l-a determinat să se distanţeze în numeroase ocazii de ierarhia bisericească pentru a apăra în mod deschis poziţii precum drepturile homosexualilor sau eutanasia, scrie EFE.
În ultimii ani, a stat departe de viaţa publică din cauza vârstei sale înaintate şi a problemelor de sănătate de lungă durată, între care un cancer de prostată.
Ultima sa apariţie publică a fost în scurte imagini video difuzate cu ocazia împlinirii vârstei de 90 de ani (7 octombrie), aniversare pe care fundaţia sa a sărbătorit-o printr-o conferinţă virtuală la care au participat, printre alţii, cel mai înalt lider spiritual tibetan, Dalai Lama, activista mozambicană şi văduva lui Nelson Mandela, Graca Machel, şi fosta preşedintă irlandeză Mary Robinson.
Arhiepiscopul Desmond Tutu, laureat al Premiului Nobel pentru Pace, a murit la vârsta de 90 de ani
Explorează subiectul
Articole Similare

2
S-au speriat? Teheranul vrea să inceheie un acord, după ce SUA au trimis o mare armadă în regiune
2

125
VIDEO Discurs cu tentă de disperare la Bruxelles: șeful NATO avertizează că Europa nu se poate apăra fără SUA
125

371
China răspunde dur amenințărilor lui Trump împotriva Canadei
371

22
Statul Guanajuato din Mexic se confruntă cu o intensificare a violenţelor între carteluri şi bande
22

35
Câte persoane și-au pierdut viața în urma scufundării unui feribot în sudul Filipinelor
35

798
Informația care îi dă fiori lui Zelenski: Rusia se pregătește să arunce pe câmpul de luptă 'ucigașul de Himars'
798

978
Ceea ce au găsit cercetătorii în largul coastei Massachusetts depășește orice imaginație: New York-ul tocmai a primit o 'asigurare de viață' pe 800 de ani
978

224
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Kremlinul insistă ca Ucraina să cedeze tot Donbasul
224

898
Ați văzut bilele portocalii, galbene sau albe de pe liniile electrice? Puțini știu la ce folosesc
898

949
VIDEO Rusia foloseşte un nou model de dronă în războiul din Ucraina
949

985
Trump reacționează după repatrierea trupului ultimului ostatic din Gaza: „Acum trebuie să dezarmăm Hamas”
985

28
Franța pregătește interzicerea accesului la rețelele de socializare pentru adolescenții sub 15 ani
28

759
O țară din Europa vrea să-i trimită la închisoare pe minori începând de la vârsta de 13 ani
759

















Comentează