Arsenal Londra învinge Burnley cu 3-1 și se alătură lui Manchester City în fruntea clasamentului Premier League

arsenal londra logo

Echipa engleză Arsenal Londra a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea Burnley, în etapa a 12-a din Premier League. Arsenal a egalat la puncte pe Manchester City. Liderul campionatului.

Arsenal a căutat golul toată prima repriză, dar l-a găsit târziu, în minutul 45+1, când Leandro Trossard a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Bukayo Saka. Oaspeţii au egalat în minutul 54, prin Josh Brownhill. Arsenal a revenit în avantaj în minutul 57, când Trossard i-a pus mingea pe cap lui William Saliba şi acesta a înscris. În minutul 74 a marcat şi Oleksandr Zinchenko. Gazdele au rămas în zece din minutul 83, după eliminarea lui Fabio Vieira, însă chiar dacă meciul a fost prelungit cu 11 minute, scorul nu s-a mai schimbat şi Arsenal s-a impus cu 3-1, potrivit Agerpres.

În clasament, „tunarii” se află pe locul secund, cu 27 de puncte, tot atâtea ca şi liderul Manchester City, care are un meci mai puţin disputat.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 12-a din Premier League:

Wolverhampton – Tottenham 2-1 (Sarabia 90+1, Lemina 90+7 / B. Johnson 3);

Arsenal Londra – Burnley 3-1 Trossard 45+1, Saliba 57, Zinchenko 74 / Brownhill 54);

Crystal Palace – Everton 2-3 (Eze 5, O. Edouard 73 / Mykolenko 1, Doucoure 49, I. Gueye 86);

Manchester United – Luton Town 1-0 (Lindelof 59).