Arsenal - Tottenham 2-1, în Premier League

arsenal londra logo

Arsenal a învins-o acasă pe Tottenham Hotspur cu scorul de 2-1, duminică, în derby-ul nordului Londrei, în etapa a 28-a din campionatul de fotbal al Angliei, relatează agerpres.

Introdus în minutul 19 după accidentarea lui Son Heung-min, Erik Lamela a deschis scorul pentru Spurs în minutul 33, prin procedeul tehnic denumit ''rabona''. Martin Odegaard a egalat în penultimul minut al primei reprize, iar Alexandre Lacazette a stabilit scorul final în minutul 64, când a transformat un penalty.

Tottenham a rămas în inferioritate numerică în min. 76, după eliminarea lui Lamela.

Antrenorul "tunarilor", Mikel Arteta, anunţase că atacantul Pierre-Emerick Aubameyang, căpitanul echipei, nu va fi folosit în acest meci din motive disciplinare, transmite DPA.

Şansele lui Tottenham de calificare în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor au scăzut după acest eşec. Echipa antrenată de Jose Mourinho este pe poziţia a 7-a a clasamentului, cu 45 de puncte după 28 de jocuri, la 6 puncte de ocupanta locului 4, Chelsea, ce are un meci mai mult disputat.

Arsenal este pe locul 10, cu 41 de puncte după 28 de jocuri.

Rezultate:
vineri
Newcastle United - Aston Villa 1-1
Au marcat: Lascelles (90+4), respectiv Clark (86 - autogol)

sâmbătă
Leeds United - Chelsea 0-0

Crystal Palace - West Bromwich Albion 1-0
A marcat: Milivojevic (37 - pen)

Everton - Burnley 1-2
Au marcat: Calvert-Lewin (32), respectiv Woods (13), McNeil (24)

Fulham - Manchester City 0-3
Au marcat: Stones (47), Gabriel Jesus (56), Aguero (60 - pen)

duminică
Southampton - Brighton 1-2
Au marcat: Adams (27), respectiv Dunk (16), Trossard (56)

Leicester City - Sheffield United 5-0
Au marcat: Iheanacho (39, 69, 78), Ayoze Perez (64), Ampadu (80 - autogol)

Arsenal - Tottenham Hotspur 2-1
Au marcat: Odegaard (44), Lacazette (64 - pen), respectiv Lamela (33)
Cartonaş roşu: Lamela (Tottenham, 76)

Duminică mai are loc întâlnirea Manchester United - West Ham United. Etapa se încheie luni cu partida Wolverhampton - Liverpool.

În clasament, Manchester City, cu 71 de puncte după 30 de jocuri, este urmată de Leicester City, 56 p (29 j), Manchester United, 54 p (28 j), Chelsea, 51 p (29 j), West Ham United, 48 p (27 j), Everton, 46 p (28 j), Tottenham, 45 p (28 j), Liverpool, 43 p (28 j) etc.