AS Roma a remizat cu Torino FC, scor 1-1, în Serie A

prosport.ro
serie a

AS Roma a smuls in extremis un egal, scor 1-1, în meciul de acasă cu Torino FC, disputat duminică în etapa a 15-a din Serie A, echipa gazdă fiind impulsionată de introducerea, la mijlocul reprizei secunde, a argentinianului Paulo Dybala, revenit după o accidentare, scrie presa internaţională.

Torino a deschis scorul în minutul 55 prin polonezul Karol Linetty, care nu a fost convocat la naţionala ţării sale pentru Cupa Mondială 2022. În minutul 90+1, Andrea Belotti a ratat un penalty obţinut de Dybala, atacantul venit în acest sezon de la Torino trimiţând în bară. Trei minute mai târziu, Dybala a nimerit transversala, iar mingea a ajuns la Nemanja Matic, care a înscris cu un şut de la marginea careului, potrivit Agerpres.

Jose Mourinho, antrenorul gazdelor, a fost eliminat pentru proteste în minutul 89.

În clasament, Roma este pe locul 7, cu 27 de puncte, la 14 puncte de liderul Napoli. Torino, cu 21 de puncte se află pe locul 9.

Rezultate:

vineri

Empoli - Cremonese 2-0

Au marcat: Cambiaghi (46), Parisi (88)

Răzvan Marin a jucat din minutul 66 la Empoli. Vlad Chiricheş şi Ionuţ Radu, accidentaţi, nu au fost în lotul lui Cremonese.

sâmbătă

Napoli - Udinese 3-2

Au marcat: Osimhen (15), Zielinski (31), Elmas (58), respectiv Nestorovski (79), Samardzic (82)

Sampdoria - Lecce 0-2

Au marcat: Colombo (45+1), Banda (83)

Bologna - Sassuolo 3-0

Au marcat: Aebischer (30), Arnautovic (50), Ferguson (78)

duminică

Atalanta Bergamo - Inter Milano 2-3

Au marcat: Lookman (25 - penalty), Palomino (77), respectiv Dzeko (36, 56), Palomino (62 - autogol)

Torino FC - AS Roma 1-1

A marcat: Matic (90+4), respectiv Linetty (55)

Penalty ratat: Belotti (Roma, 90+2)

Monza - Salernitana 3-0

Au marcat: Carlos Augusto (24), Mota (35), Pessina (74 - penalty)

Cartonaş roşu: Candreva (Salernitana, 74)

Verona - Spezia 1-2

Au marcat: Verdi (30), respectiv Nzola (53, 69)

Duminică mai au loc meciurile AC Milan - Fiorentina şi Juventus - Lazio Roma, după care campionatul se va întrerupe pentru a face loc Cupei Mondiale din Qatar (20 noiembrie - 18 decembrie).