Ashleigh Barty s-a calificat în semifinala turneului de la Wuhan, după ce a învins-o pe Petra Martic

australian open facebook
australian open general tenis

Ashleigh Barty (1 WTA) a învins-o, joi, pe Petra Martic (22 WTA), cu scorul de 7-6(6), 3-6, 6-3, calificându-se în semifinala turneului de la Wuhan, potrivit Mediafax.

În primul set al partidei, Ashleigh Barty s-a impus cu 8-6, în tie-break. Martic a revenit, în setul doi, și, după un serviciu pierdut, al lui Barty, croata a egalat scorul. În setul decisiv, Barty a avut un început slab, pierzând primul serviciu, însă Martic a pierdut de asemenea primul serviciu, lucru ce i-a permis australiencei să reintre în joc și să obțină victoria.

Partida dintre Barty și Martic a avut o durată de două ore și douăzeci și trei de minute.

În semifinală, Barty se va înfrunta cu câștigătoarea partidei dintre Elena Rybakina (50 WTA) și Aryna Sabalenka (14 WTA).