Asley Gonzalez a câştigat prima sa medalie la judo pentru România, argint la turneul Grand Slam de la Paris

European Judo Union
judo

Sportivul de origine cubaneză Asley Gonzalez a câştigat prima sa medalie pentru România, argint la cat. 100 kg, duminică, la turneul de judo Grand Slam de la Paris.

Gonzalez, fost campion mondial, a fost învins în finală prin ippon de rusul Arman Adamian, medaliat cu aur la Jocurile Europene din 2019 şi vicecampion european în 2020.

Asley Gonzalez, naturalizat recent, l-a învins în optimi pe Dario Kurbjeweit Garcia (Germania), în sferturi a trecut de georgianul Onise Saneblidze, iar în semifinale a câştigat în faţa olandezului Simeon Catharina.

Catharina şi Saneblidze au obţinut medaliile de bronz.

Alexandru Raicu a câştigat medalia de bronz la cat. 73 kg, sâmbătă, la Paris.

La turneu s-au aliniat 281 de judoka din 45 de ţări, 164 la masculin şi 117 la feminin, informează Agerpres.