Aston Villa, salvată de VAR la Londra, în meciul cu West Ham din Premier League

News.ro
minge fotbal poarta

Echipa Aston Villa, ocupanta locului al patrulea în campionatul de fotbal al Angliei, a fost salvată de VAR în finalul meciului cu formaţia West Ham United, scor 1-1, disputat duminică la Londra, în cadrul etapei a 29-a din Premier League, potrivit Agerpres

West Ham a deschis scorul în prima repriză, prin Michail Antonio (29), aflat la prima sa reuşită în campionat de la finele lunii august, după ce o accidentare la genunchi i-a perturbat sezonul.

Aston Villa a restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Nicolo Zaniolo (79), însă oaspeţii au tremurat apoi în finalul jocului, când gazdele au reuşit să marcheze pentru a doua oară, însă golul a fost anulat de arbitrajul video pentru un henţ comis de Tomas Soucek, după o analiză de cinci minute a faze respective.

Gruparea din Birmingham ocupă locul al patrulea în clasament, cu 56 de puncte, în timp ce West Ham se află pe poziţia a şaptea, cu 44 de puncte.

Rezultate:

Sâmbătă

Luton Town - Nottingham Forest 1-1

Au marcat: Berry (89), respectiv Chris Wood (34).

Burnley - Brentford 2-1

Au marcat: Bruun Larsen (10 - penalty), David Fofana (62), respectiv Vassbakk Ajer (83).

Fulham - Tottenham Hotspur 3-0

Au marcat: Rodrigo Muniz Carvalho (42, 61), Lukic (49).

Fundaşul Radu Drăguşin a fost integralist la Tottenham.