Astra rămâne cu o singură victorie în Liga 1: Gaz Metan a bătut la Giurgiu - VIDEO

Șumudică a revenit pe bancă, dar Astra continuă să sufere! Campioana a fost învinsă de Gaz Metan, scor 0-2.

Gaz Metan Mediaș a produs surpriza etapei a 8-a învingând în deplasare pe Astra, scor 2-0. Partida s-a jucat pe Cluj Arena, stadionul din Giurgiu fiind încă în refacere după problemele din ultima vreme.

Giurgiuvenii au avut o primă ocazie de gol în minutul 4, când Pleșca a ieșit greșit din poartă la un corner, dar reluarea lui Seto cu capul a fost pe lângă poartă.

Trupa lui Marius Șumudică, revenit pe bancă după suspendarea primită în urma pariurilor, și-a mai trecut în cont o ocazie uriașă după o oră de joc, când șutul lui Teixeira a fost respins perfect de portarul oaspeților.

Contrar cursului jocului, Gaz Metan a deschis scorul în minutul 71 în urma unui contraatac rapid. Munteanu a centrat foarte bine din bandă și Llullaku a înscris fără nicio problemă.

Același Llullaku a stabilit scorul final cu 11 minute înainte de final, când l-a driblat pe Silviu Lung jr. și a înscris cu poarta goală. De altfel, atacantul medieșenilor a ajuns la 20 de goluri în 100 de partide în Liga 1.

Astra este într-o situație critică în Liga 1, unde a strâns după primele 8 etape doar 5 puncte și ocupă locul 12. Gaz Metan e pe 8, cu 11 puncte, anunță gsp.ro.