Atenție, profesori! Proba scrisă a definitivatului, mai devreme decât anul trecut - anunțul făcut de Ministerul Educației

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 22-09-2024

Actualizat: 22-09-2024

Article thumbnail

Sursă foto: gherlainfo.ro

Proba scrisă a examenului de definitivat în învățământul preuniversitar va avea loc cu două săptămâni mai devreme decât anul trecut, a anunțat duminică Ministerul Educației pe pagina de Facebook a instituției.

„Important pentru profesorii care susțin în anul acesta școlar definitivatul: proba scrisă va avea loc cu aproape două săptămâni mai devreme decât anul trecut”, se arată în postare.

Conform calendarului prezentat, până în 10 octombrie 2024 va avea loc înscrierea candidaților, iar până în 30 mai 2025 efectuarea inspecțiilor la clasă.

Proba scrisă va fi susținută în 8 iulie, iar afișarea rezultatelor finale, după soluționarea contestațiilor, va avea loc în 21 iulie.

Acordarea definitivării şi a titlului de profesor cu drept de practică în învăţământul preuniversitar reprezintă recunoaşterea competenţelor necesare pentru exercitarea profesiei didactice.

Ca urmare a intrării în vigoare a Legii educaţiei naţionale nr. 1/2011, începând cu sesiunea 2012, examenul de acordare a definitivării în învăţământ a devenit examen naţional.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri