Atleta kenyană Agnes Ngetich stabilește un nou record mondial la proba feminină de 10 km în cadrul Brașov Running Festival

captura youtube
atletism

Atleta kenyană Agnes Ngetich a doborât, duminică, recordul mondial în proba feminină de 10 km, desfăşurată în cadrul evenimentului Braşov Running Festival.

Ngetich (22 ani) a fost cronometrată cu timpul de 29 min 24 sec în cursa de 10 km pe şosea, fosta performanţă fiind de 30 min 01 sec şi aparţinând conaţionalei Agnes Tirop, din 2021, când a stabilit-o la Herzogenaurach (Germania), conform Agerpres.

Ngetich a fost urmată în clasamentul cursei braşovene de compatrioata Catherine Reline, 30 min 14 sec, în timp ce pe locul al treilea s-a clasat ugandeza Joy Cheptoyek, în 30 min 34 sec.

Cursa masculină a fost câştigată şi ea de un kenyan, Weldon Langat, cronometrat în 27 min 05 sec.

Campionii au fost recompensaţi cu câte 5.000 de dolari.

Cursa de o milă, desfăşurată sâmbătă, a fost câştigată la masculin de olandezul Robin van Riel, în 4 min 05 sec 5/10, iar fal feminin de turcoaica Emine Hatun Mechaal, în 4 min 41 sec 7/10. La feminin, pe locul secund s-a clasat atleta română Cristina Daniela Bălan, în 4 min 43 sec.