Atletico Madrid a învins-o greu pe Bayer Leverkusen, scor 1-0, în etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor

atletico madrid

Marți, de la 19:55, au avut loc primele meciuri din etapa cu numărul trei a Ligii Campionilor. Atletico Madrid – Bayer Leverkusen și Șahtior Donețk – Dinamo Zagreb au deschis seara, anunță MEDIAFAX.

Partida dintre Atletico și Leverkusen a făcut parte din Grupa D, iar madrilenii și-au păstrat statutul și s-au impus la o diferență minimă, 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat în repriza a doua, în minutul 78. Atacantul Alvaro Morata a înscris cu capul, din apropierea careului mic, după o centrare din flancul stâng a fundașului lateral Renan Lodi.

Pe stadionul din Harkov, acolo unde Șahtior Donețk își desfășoară meciurile de pe teren propriu, a avut loc o partidă spectaculoasă, terminată la egalitate, 2-2. Gazdele au deschis scorul încă din minutul 16, prin Evgen Konoplyanka, dar Dinamo Zagreb a revenit și s-a intrat la cabine cu 1-1. Autorul golului a fost mijlocașul spaniol Dani Olmo, minutul 25. În partea a doua croații au trecut în avantaj, după reușita lui Mislav Orsic, minutul 60, dar Șahtior a marcat ultimul gol al partidei în minutul 75, prin Dodo.

Atletico Madrid – Bayer Leverkusen 1-0 (Morata 78)

Atletico: Oblak – Trippier, Gimenez, Felipe, Lodi – Koke, Herrera, Thomas, Saul – Correa, Costa

Leverkusen: Hradecky – Weiser, Tah, Bender, Bender – Bellarabi, Baumgartlinger, Demirbay, Amiri – Volland, Havertz

Șahtior Donețk – Dinamo Zagreb 2-2 (Konoplyanka 16; Dodo 75/ Olmo 25; Orsic 60)

Șahtior: Pyatov – Bolbat, Kryvtsov, Matviienko, Ismaily – Stepanenko, Alan Patrick – Marlos, Taison, Konoplyanka – Moraes

Dinamo: Livakovic – Stovanovic, Catherine, Dilaver, Peric, Leovac – Olmo, Ademo, Moro, Orsic – Gavranovic