Atletul kenyan Eliud Kipchoge a stabilit un record mondial la maraton: A încheiat cursa de la Berlin în două ore, un minut şi 39 de secunde

mirror.co.uk
eliud kipchoge

Atletul kenyan Eliud Kipchoge a stabilit un record mondial la maraton, după ce a încheiat cursa de la Berlin în două ore, un minut şi 39 de secunde, scrie news.ro.

Sportivul de 33 de ani a depăşit performanţa compatriotului său Dennis Kimetto, care a alergat cei 42,195 km în 2:02:57, la Berlin, în 2014.

Kipchoge este unul dintre cei mai mari maratonişti din lume, fiind campion olimpic şi de trei ori câştigător al competiţiei de la Londra.

La feminin, maratonul de la Berlin a fost câştigat de Gladys Cherono din Kenya în 2:18:11.

Românul Alexandru Corneschi, cu timpul de 02:21:54, a ocupat locul 31.