Trei afgani, doi turci şi un sirian au fost depistaţi de către poliţiştii de frontieră în timp ce încercau să treacă ilegal graniţa folosind documente de călătorie româneşti, respectiv austriece care aparţineau altor persoane, potrivit unui comunicat al de Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră (ITPF) Oradea, notează Agerpres.
Astfel, potrivit sursei citate, sâmbătă, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II, judeţul Arad, s-au prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, pe sensul de ieşire din ţară, călătorind cu un autoturism, trei persoane care s-au legitimat cu cărţi de identitate româneşti.
"Cu ocazia verificării documentelor, poliţiştii de frontieră au constatat faptul că între persoanele prezentate la control şi fotografiile din documente există diferenţe de fizionomie, motiv pentru care acestea au fost conduse la sediul instituţiei pentru cercetări. În urma verificărilor s-a stabilit că persoanele în cauză sunt doi cetăţeni din Turcia în vârstă de 28, respectiv 42 de ani şi un cetăţean din Siria în vârstă de 23 de ani", se menţionează în comunicat.
Duminică, la Punctul de Trecere a Frontierei Curtici, judeţul Arad, s-au prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, călătorind ca pasageri în trenul care circulă pe relaţia Bucureşti Nord - Budapesta, trei persoane care, la controlul specific, au prezentat documente de călătorie eliberate de către autorităţile din Austria.
"Şi în acest caz, poliţiştii de frontieră au constatat faptul că între persoanele prezente la control şi fotografiile din documente există diferenţe de fizionomie, motiv pentru care acestea au fost conduse la sediul instituţiei pentru cercetări. În urma verificărilor s-a stabilit că persoanele în cauză sunt trei cetăţeni din Afganistan", precizează sursa citată.
În ambele cazuri, poliţiştii de frontieră derulează cercetări, la finalizare urmând să fie luate măsurile legale.
Au încercat să treacă granița cu cărți de identitate românești și austriece, dar au fost prinși
Explorează subiectul
Articole Similare

718
Economistul Adrian Negrescu dă alerta după Black Friday: Am revenit la obiceiuri de consum din anii 90
718

52
Amplă operațiune de căutare în Botoșani, după ce un bărbat de 88 de ani dispărut de acasă - peste 100 de forțe de ordine au participat la acțiune
52

8.819
Bolojan dă afară magistrații din universități: cea mai brutală intervenție în învățământul juridic de după 1990
8.819

6.060
Alertă în Galați: populația, îndemnată să se adăpostească/ Mesaje Ro-Alert, transmise și pentru Tulcea și Vrancea
6.060

22
Gabriela Firea: „Violența domestică este o urgență publică, o rană care ne privește pe toți și pe care o putem vindeca”
22

2.535
Prognoza meteo pentru patru săptămâni - Început atipic de iarnă
2.535

2.562
CNAIR pregătește momentul mult așteptat - Trafic neîntrerupt pe A7 de la București la Focșani
2.562

37
Atenționare Infotrafic - Ceața pune probleme în mai multe județe din țară
37

4.476
VIDEO Percheziții de amploare la instituții publice - Ruși, ucraineni și moldoveni au obținut ilegal documente românești
4.476

41
IMM România a lansat studiul 'Carta albă a Agriculturii din România'
41

73
Poligonul Ghencea, scena repetițiilor pentru Parada de 1 Decembrie de Ziua Națională
73

2.814
Ziua decisivă pentru pensii la CCR - Se decide dacă românii vor avea sau nu acces direct la propriii bani
2.814

4.465
O companie germană uriașă, cu șapte fabrici în România, vrea desființarea a circa 1.500 de locuri de muncă
4.465


















Comentează