Australian Open: Magda Linette şi Arina Sabalenka s-au calificat în semifinale -Poloneza a eliminat-o pe Pliskova

Australian Open
australian open

Poloneza Magda Linette, locul 45 WTA, şi belarusa Arina Sabalenka, numărul 5 mondial şi favorită 5, s-au calificat, miercuri, în semifinalele turneului Australian Oen, fază în care vor fi adversare , potrivit news.ro.

Linette a trecut în sferturi de favorita 30, Karolina Pliskova (Cehia, 31 WTA), scor 6-3, 7-5. Meciul a durat o oră şi 27 de minute.

Sabalenka a învins-o pe croata Donna Vekic, locul 64 WTA, scor 6-3, 6-2, într-o oră şi 49 de minute.

În cealaltă semifinală se întâlnesc favorita 22, Elena Rîbakina (Kazahstan, 25 WTA) şi favorita 24, Victoria Azarenka (Belarus, 24 WTA).