Austria a învins Serbia 2-0, în primul meci al Grupei B a Campionatului European de tineret

descopera.ro
fotbal minge

Austria a învins, luni, la Triest, cu scorul de 2-0 (1-0), reprezentativa Serbiei, în primul meci al Grupei B a turneului final al Campionatului European de tineret.

Scorul a fost deschis de Hannes Wolf, în minutul 37, fiind necesară asistenţa video pentru a stabili dacă golul a fost marcat din poziţie regulamentară.

După un fault asupra autorului primului gol, Vukasin Jovanovici a fost eliminat în minutul 75, cu roşu direct, tot după consultarea VAR. Wolf nu a mai putut continua meciul şi a fost înlocuit. Din lovitura liberă acordată după acel fault, Sascha Horvath a ridicat scorul la 2-0.

În celălalt meci al Grupei B, luni de la ora 22.00, se vor întâlni Germania şi Danemarca.

La acest turneu participă şi naţionala României, care va debuta, marţi, de la ora 19.30, împotriva Croaţiei, în Grupa C, din care mai fac parte Franţa şi Anglia.