Austriaca Lisa-Theresa Hauser a câştigat prima medalie de aur din cariera sa la Campionatele Mondiale de biatlon

biatlon

Austriaca Lisa-Theresa Hauser a câştigat prima medalie de aur din cariera sa la Campionatele Mondiale de biatlon, impunându-se în proba feminină de 12,5 km cu startul în bloc, desfăşurată sâmbătă la Pokljuka (Slovenia), potrivit Agerpres.

În vârstă de 27 ani, Hauser a terminat concursul în 36 min 05 sec 7/10, fără nicio greşeală la tir, reuşind să o devanseze cu 21,7 secunde pe norvegianca Ingrid Tandrevold şi cu 23 secunde pe compatrioata acesta Tiril Eckhoff, medaliate cu argint, respectiv bronz.

Reprezentanta Austriei a urcat pentru a treia oară pe podiumul Mondialelor de la Pokljuka, după ce s-a clasat anterior pe locul secund la urmărire şi ştafetă mixtă.

Clasament final:

Citește și: Raed Arafat, critici dure la adresa lui Ion Cristoiu: ‘Răspândiți minciuni și narative false și veninoase, pentru că la vârsta dumneavoastră sigur nu vă veți schimba’

1. Lisa-Theresa Hauser (Austria) 36:05.7 (0 ratări la tir)

2. Ingrind Tandrevold (Norvegia) +21.7 (1)