Austriacul Jonas Rapp a câştigat Turul Ţinutului Secuiesc

ciclism

Rutierul austriac Jonas Rapp (Team Hrinkow Advarics Cycleang) a câştigat, sâmbătă, ediţia a XIII-a a Turului ciclist al Ţinutului Secuiesc, scrie Agerpres.

Pe locul secund s-a clasat italianul Paolo Toto (Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis), la 48 de secunde, iar al treilea a fost un alt austriac, Dominik Hrinkow (Team Hrinkow Advarics Cycleang), la 1 minut şi 11 secunde. Doi români au încheiat în top 10, Denis Marian Vulcan (Giotti Victoria - Palomar), pe 7, la 1 min 54 sec, iar colegul său Emil Dima, pe 9, la 2 min 30 sec.

Paolo Toto (Sangemini Trevigiani) a fost cel mai bun sprinter, românul Vlad Nicolae Dobre (Giotti Victoria-Palomar) a fost cel mai bun căţărător, Denis Marian Vulcan a ocupat primul loc la categoria Under-23, iar Giotti Victoria-Palomar (România) a ocupat primul loc în clasamentul pe echipe.

Etapa 3A, Sâncrăieni - Sântimbru Băi, un contratimp individual de 10 km, a fost câştigată de Toto, cu timpul de 22 min 58 sec, urmat de italianul Federico Zurlo (Giotti Victoria - Palomar), la 15 sec, şi de columbianul Jaime Restrepo (Team Novak), la 28 sec, şi de Emil Dima, la 29 sec, etc.

În etapa 3B, Miercurea Ciuc - Racu - Frumoasa - Miercurea Ciuc - Tuşnad - Miercurea Ciuc, s-a impus austriacul Felix Ritzinger (Maloja Pushbikers), cronometrat pe 111 km cu timpul de 2 h 45 min 13 sec. Podiumul a fost completat de doi români, Vlad Nicolae Dobre, la 41 sec, şi Andrei Bidilici (CSA Steaua), tot la 41 sec, etc.