Auto - Formula E: Brazilianul Lucas Di Grassi s-a impus în doilea ePrix de la Londra

YouTube
formula 1

Pilotul brazilian Lucas Di Grassi (Venturi) a câştigat duminică al doilea ePrix desfăşurat la Londra, în cadrul Campionatului Mondial rezervat monoposturilor electrice (Formula E), în timp de belgianul Stoffel Vandoorne (Mercedes) şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului general, cu două etape înainte de final, potrivit Agerpres.

Di Grassi a fost cronometrat în 49 min 28 sec 805/1000, reuşind să-l devanseze cu 3,191 secunde pe britanicul Jake Dennis (Andretti), învingător în cursa de sâmbătă. Pe poziţia a treia, la 4,5 secunde, s-a clasat olandezul Nyck de Vries (Mercedes).

Francezii Jean-Eric Vergne (DS-Techeetah) şi neozeelandezul Mitch Evans (Jaguar), doi dintre rivalii lui Vandoorne în lupta pentru titlu, au fost nevoiţi să abandoneze.

Stoffel Vandoorne are acum un avans de 36 de puncte în campionat faţă de Mitch Evans.

Ultimele două curse ale sezonului din Formula E vor avea loc pe 13 şi 14 august la Seul.