Autoturism de peste 340.000 de lei indisponibilizat în vama Petea

Autor: Cătălin Lupășteanu

Publicat: 12-06-2023

Actualizat: 12-06-2023

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Un autoturism în valoare de peste 340.000 de lei, căutat pentru confiscare în Belgia, a fost ridicat în vama Petea de la un cetăţean francez, informează, luni, Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră (ITPF) Sighetu Marmaţiei, potrivit Agerpres.

Potrivit sursei citate, duminică, la ora 22.20, în Punctul de Trecere a Frontierei Petea s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră un cetăţean francez, în vârsta de 36 de ani, care conducea un autoturism marca BMW X6.

"Cu ocazia efectuării unor verificări suplimentare, poliţiştii de frontieră au constatat faptul că autoturismul este căutat de autorităţile din Belgia, având menţiunea bun căutat pentru confiscare. Alerta a fost emisă de autorităţile belgiene, din data de 24 mai a.c. Autoturismul, în valoare de 343.000 de lei, a fost indisponibilizat până la finalizarea verificărilor, iar în cauză se fac cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tăinuire", precizează ITPF Sighetu Marmaţiei.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri