Registrul Auto Român (RAR) nu consideră anvelopele proiectate pentru toate anotimpurile ("all season") drept anvelope de iarnă, se precizează într-un comunicat al organizaţiei de protecţie a consumatorilor InfoCons.
"Apariţia sezonului rece (...) reprezintă (...) demararea procesului de înlocuire a anvelopelor de vară, cu unele mai potrivite vremii - anvelopele de iarnă. (...) 'All seasons', dar nu iarna! Anvelopele de tipul all-seasons nu sunt o variantă fiabilă, întrucât acestea nu sunt asmilate anvelopelor de iarnă, potrivit Registrului Auto Român", se menţionează în comunicatul InfoCons.
Organizaţia de protecţie a consumatorilor redă definiţia formulată de RAR anvelopelor pentru toate anotimpurile: "Denumirea de anvelopă all-season este o denumire comercială care nu defineşte cu exactitate tipul de anvelopă omologată pe timp de iarnă conform Ordonanţei OG nr. 5 /2011."
InfoCons arată că anvelopele legale pentru sezonul rece trebuie să aibă inscripţionate literele "M" (de la "mud" - nămol, în limba engleză) şi "S" (de la "snow" - zăpadă, în limba engleză).
InfoCons aminteşte că legislaţia stabileşte drept obligatorie dotarea automobilului cu anvelope de iarnă, în anumite condiţii: "Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevazută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice: conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpada, gheaţă sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar in cazul autovehiculului de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone şi al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, fără ca acestea să fie echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune sau fără a avea montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante certificate".
Amenzile pentru şoferii care nu respectă legislaţia în vigoare sunt cuprinse între 9 şi 20 de puncte de amendă, adică între 1.305 şi 2.900 de lei. De asemenea, este posibilă ridicarea certificatul de înmatriculare a maşinii, potrivit comunicatului InfoCons.
Organizaţia de protecţie a consumatorilor subliniază că UE a introdus o nouă metodă de etichetare a anvelopelor, cu scopul îndrumării consumatorilor către alegerea unor anvelope de iarnă mai calitative din punct de vedere al siguranţei şi, în acelaşi timp, mai prietenoase cu mediul.
Noua etichetă UE aduce în atenţia consumatorilor: aderenţa anvelopei pe carosabilul ud (aceasta se măsoară pe o scală de la A la E şi oferă informaţii cu privire la gradul mare sau mic la care maşina se va opri pe drumuri ude, în cazul frânării bruşte; zgomotul la rulare (reducerea zgomotului la rulare contribuie la reducerea impactului condusului asupra mediului); impactul asupra consumului de combustibil (alegerea unor anvelope potrivite înseamnă parcurgerea unui număr mai mare de kilometri şi reducerea emisiilor de CO2).
Avertisment pentru șoferi - Riscă amenzi usturătoare din cauza anvelopelor
Explorează subiectul
Articole Similare

352
'Lobby-ul iese la lumină' - Deputaţii şi senatorii sunt obligaţi să spună cu cine s-au întâlnit înainte de a depune iniţiativele legislative
352

936
Călin Popescu Tăriceanu îl pune la colț pe Nicușor Dan după declarațiile despre aderarea la UE: Imagine denaturată
936

1.220
Ion Țiriac vrea să dea încă o lovitură. Își extinde imperiul din Africa: 'Acolo oamenii trăiesc în urmă cu o sută de ani'
1.220

1.496
Interpretarea Rusiei la rezultatele alegerilor din Republica Moldova: atacuri în rafală în termeni duri
1.496

1.907
Cum a ajuns `regele ciobanilor` să fenteze UE după condamnarea definitivă pentru evaziune - Și-a interpus părinții bătrîni și fiica în mecanismul infracțional
1.907

2.002
Euro crește din nou și se apropie de un nou prag psihologic. Cursul valutar de referință anunțat pentru marți
2.002

1.605
Apar noi sfinți și sărbători în calendarul ortodox: decizia luată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române
1.605

2.259
Marius Budăi acuză că Ilie Bolojan ascunde banii din creșteri de taxe: Deficit de 9%, fără beneficii ca la Ciolacu
2.259

2.465
'Numerarul este sfânt'. Este reacția unui profesor universitar, după recomandarea BCE de a ține bani cash în casă
2.465

2.271
Netanyahu intervine dur: NU am acceptat niciun plan de pace în discuțiile cu Trump! Armata israeliană rămâne în Gaza
2.271

3.550
Începe greul pentru `regele ciobanilor` - EPPO l-a dat pe mâna judecătorilor pentru fraudare de fonduri europene de peste 2 milioane de euro
3.550

2.993
'Legea dă legitimitate puterii, nu invers' - Mesajul tranșant al șefei CCR la deschiderea anului universitar
2.993

1.284
Nicușor Dan salută 'efortul semnificativ' al lui Donald Trump pentru pace în Gaza: 'O oportunitate reală de a încheia războiul'
1.284
Comentează