Balena cu cocoașă eşuată pe coasta baltică a Germaniei a reuşit să se întoarcă în mare

Autor: Alexandra Pricop

Publicat: 27-03-2026 12:29

Article thumbnail

Sursă foto: destepti.ro

Balena cu cocoaşă eşuată timp de mai multe zile pe coasta baltică a Germaniei s-a eliberat şi a reuşit să se întoarcă în mare, vineri, însă mai are un drum lung de parcurs pentru a ajunge în habitatul ei natural, după cum a declarat presei un om de ştiinţă, transmite AFP.

Mamiferul marin "şi-a recăpătat puterile" în cursul nopţii şi "s-a eliberat", a declarat vineri biologul marin Robert Marc Lehmann.

Animalul a fost reperată iniţial duminică noaptea pe un banc de nisip din Golful Lübeck (nordul Germaniei).

În noaptea de joi spre vineri, balena a parcurs ultimii zece metri necesari pentru a ajunge în ape mai adânci, potrivit lui Lehmann, implicat în salvarea animalului.

"Salvare reuşită a balenei", a declarat expertul într-o înregistrare video postată pe contul său de Instagram.

Într-o actualizare publicată la scurt timp după aceea, el a spus că a văzut din nou balena, care "era puţin capricioasă", deplasându-se "în zigzag în toate sensurile" şi "plonjând" în mod regulat.

"Nu este decât un mic pas în direcţia corectă", a adăugat el, explicând că se poate vorbi despre o salvare în adevăratul sens al cuvântului doar după ce balena este "acasă la ea, în Atlantic, iar asta este încă foarte, foarte departe". Mai ales în condiţiile în care animalul este "extrem de bolnav", a precizat biologul.

Potrivit lui Lehmann, balena "nu poate fi împinsă" şi nici "nu poate fi forţată să se îndrepte într-o anumită direcţie". "Nu putem decât să continuăm să ne poziţionăm în faţa ei sau pe lateral şi să formăm o barieră, astfel încât să nu revină pe coastă".

ONG-ul Sea Shepherd a indicat marţi că starea balenei eşuate pe coasta Mării Baltice se deteriorase.

Mai multe tentative de salvare au fost desfăşurate de-a lungul întregii zile de luni. Deşi toate manevrele au eşuat, salvatorii au reuşit să elibereze totuşi parţial balena dintr-o plasă care i se înfăşurase în jurul corpului.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
București
Temperatură13°C
Noros
România
Vânt5km/h
Citește
mai multe
Articole Similare
Parteneri