Se pun din nou în mișcare doi mari coloși industriali, în plină criză petrolieră: Rompetrol anunță reluarea producției în zilele următoare

Autor: Liana Ganea

Publicat: 27-03-2026 13:55

Actualizat: 27-03-2026 13:59

Article thumbnail

Sursă foto: Petromidia

Rompetrol Rafinare anunță finalizarea reviziei planificate la rafinăriile Petromidia Năvodari și Vega Ploiești, două dintre cele mai importante unități de procesare din România. Compania transmite că, în următoarele zile, instalațiile vor reveni treptat la capacitatea optimă de funcționare.

Două dintre cele mai mari rafinării din România pornesc din nou motoarele

Procesul de repornire este unul etapizat și atent monitorizat, cu respectarea strictă a normelor de siguranță și securitate în muncă, într-un context în care stabilitatea producției de carburanți rămâne un punct sensibil pe piață.

Revizia tehnică a fost una amplă, cu peste 700 de lucrări de mentenanță, schimbarea catalizatorilor în șase instalații principale și verificări la aproximativ 900 de echipamente. În paralel, au fost inspectate și testate aproape 1.200 de conducte.

Un punct-cheie bifat de companie a fost și recertificarea instalațiilor, alături de prelungirea autorizațiilor de funcționare din partea autorităților competente, inclusiv ISCIR și CNCIR.

Moment oportun, în plină criză petrolieră

Lucrările au mobilizat peste 2.500 de specialiști, atât din cadrul Rompetrol, cât și din partea contractorului general Rominserv și a altor 45 de companii implicate.

Odată cu reluarea activității, rafinăriile vor contribui la aprovizionarea pieței interne cu produse petroliere, într-un moment considerat dificil atât pentru producători, cât și pentru consumatori.

Reprezentanții companiei subliniază că astfel de opriri tehnologice sunt programate periodic, la intervale de doi sau patru ani, fiind esențiale pentru siguranța operațiunilor, continuitatea producției și protecția mediului.

Rompetrol Rafinare are ca acționari principali KMG International, cu peste 54% din acțiuni, și statul român, prin Ministerul Energiei, cu aproape 45%.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
București
Temperatură14°C
Noros
România
Vânt5km/h
Citește
mai multe
Articole Similare
Parteneri