Preşedintele american, Barack Obama, a afirmat marţi că "distrugerea" grupării Statul Islamic (SI) rămâne "prioritatea sa numărul unu", subliniind că jihadiştii continuă să piardă teren în Irak şi Siria, scrie AFP, citată de Agerpres.
"Continuăm să slăbim conducerea lor, resursele lor financiare, infrastructurile lor. Vom merge pe urmele lor şi îi vom învinge", a declarat Barack Obama în deschiderea unei reuniuni, la Casa Albă, la care au participat cei mai înalţi responsabili militari americani.
"Cum am văzut în Turcia şi în Belgia, SI are în continuare capacitatea de a lansa atacuri teroriste serioase", a recunoscut el, înainte de a insista asupra voinţei de a intensifica eforturile angajate de coaliţia internaţională.
"Acţionăm pentru intensificarea campaniei împotriva SI", a explicat Barack Obama.
"Distrugerea SI rămâne prioritatea mea numărul unu. Nu este numai o operaţiune militară, dar şi un efort real în termeni de diplomaţie şi servicii de informaţii", a mai afirmat preşedintele Statelor Unite care era înconjurat de secretarul Apărării, Ashton Carter, de şeful statului-major interarme, generalul Joe Dunford, şi de puternicele comandamente regionale ale armatei americane.
O coaliţie internaţională condusă de Washington desfăşoară din septembrie 2014 lovituri aeriene împotriva SI în Siria şi Irak, în paralel cu operaţiunile armatei siriene şi aliatului ei rus contra jihadiştilor.
Barack Obama le-a pus gând rău teroriștilor: 'Distrugerea SI rămâne prioritatea mea numărul 1'
Explorează subiectul
Articole Similare

75
Președintele Venezuelei este gata să declare starea de urgenţă în cazul unei 'agresiuni' din partea Statelor Unite
75

1.261
O mare companie aeriană anunță mii de concedieri - cea mai mare reducere de personal de la criza Covid-19
1.261

29
Un mort şi 79 de răniţi în urma prăbuşirii unei clădiri, în Indonezia
29

1.730
Netanyahu își cere scuze pentru atacurile israeliene din Qatar și regretă moartea agentului de securitate
1.730

63
Donald Trump ia în considerare furnizarea de rachete cu rază lungă de acțiune Ucrainei, anunță JD Vance
63

2.105
Țara din UE care interzice alcoolul pe timpul nopții. Autoritățile, speriate după ce au citit un raport
2.105

923
Alertă la centrala nucleară din Zaporojie: Nu mai este alimentată cu energie electrică de șase zile
923

3.978
Serviciile de informații ucrainene fac dezvăluiri care provoacă panică: 'Manevra' folosită de Putin pentru a ataca țările din UE
3.978

19
Incendiul de vegetație masiv din Namibia a fost 'adus sub control', transmite ministrul Mediului
19

65
Zelenski a pus mâna pe telefon și a vorbit cu Maia Sandu: 'M-am bucurat!'
65

27
Siegfried Mureșan, mesaj clar după alegerile de peste Prut: 'Victoria va accelera drumul Republicii Moldova către Uniunea Europeană'
27

1.398
FOTO Cum arată planul pentru Fâșia Gaza: Care sunt cele 20 de puncte propuse de Donald Trump
1.398

1.600
Donald Trump se pune șef peste Gaza: Tony Blair va face și el parte din conducere
1.600
Comentează