Bărbat cercetat penal după ce a ucis un câine cu o lovitură de sapă în cap

Autor: Cătălin Lupășteanu

Publicat: 01-09-2023

Actualizat: 01-09-2023

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Un bărbat în vârstă de 70 de ani este cercetat penal după ce a ucis un câine cu o lovitură desapă în cap, la audieri el afirmând că era animalul vecinilor care voiau să-l eutanasieze, dar nu aveau bani, potrivit Agerpres.

"În seara zilei de 31 august, poliţiştii Biroului pentru Protecţia Animalelor au fost sesizaţi, prin 112, despre faptul că o persoană necunoscută ar fi lovit un câine. Din cercetări a reieşit că un bărbat de 70 de ani, din Arad, ar fi lovit un câine, în zona capului, cu un obiect contondent, iar în urma loviturilor câinele a murit. Poliţiştii s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârşirea infracţiunii de ucidere cu intenţie, fără drept, a animalelor, pentru clarificarea tututor împrejurărilor comiterii faptei", a transmis Inspectoratul de Poliţie Judeţean Arad.

Poliţiştii au extins cercetările şi asupra proprietarului câinelui, pentru instigare la uciderea animalului după ce, la audieri, bărbatul de 70 de ani a spus că era câinele vecinilor, care au dorit să-l eutanasieze pentru că ar fi fost bolnav, însă nu aveau bani. Astfel, proprietarul l-ar fi rugat pe suspect să găsească o soluţie prin care să scape de patruped, care a fost lovit în cap cu o sapă.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri