Baschet feminin: CSM Alexandria s-a calificat la turneul Final Four al Cupei României

minge de baschet

CS Municipal Alexandria s-a calificat la turneul Final Four al Cupei României al baschet feminin, după ce a învins în deplasare formaţia BC Sirius Târgu Mureş cu scorul de 49-43 (18-17, 12-10, 8-12, 11-4), joi seara, în manşa secundă a sferturilor de finală, anunță Agerpres.

Echipa din Teleorman a obţinut biletul pentru careul de aşi la capătul unui meci cu foarte puţine reuşite de ambele părţi şi după ce în prima manşă scorul a fost egal, 64-64.

Oaspetele au făcut diferenţa în ultimele cinci minute ale partidei, întorcând scorul de la 40-41 la 49-43.

Myriam Estela Lara Ackerman, cu 16 puncte, 13 recuperări, şi Aleksandra Petrova, 15 p, 5 rec, s-au remarcat de la învingătoare.

De la gazde s-au evidenţiat Ruth Helena Sherrill, 12 p, 11 rec, şi Dalishia Denisa Griffin, 12 p, 10 rec.

Celelalte echipe calificate la turneul final sunt CS Municipal Satu Mare, Academia Phoenix CSU Simona Halep Constanţa şi ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, deţinătoarea trofeului.

Turneul Final Four al competiţiei este programat pentru perioada 26-27 februarie 2022.