Victor Ponta "a fost ofiţer acoperit Serviciului de Informaţii Externe în perioada 1997 - 2001", a declarat din nou, duminică, preşedintele Traian Băsescu, după ce a avut o întrevedere cu Elena Udrea într-un restaurant din Capitală.
"Ce precizare să fac decât ceea ce am spus? Eu nu am vorbit propagandistic. Victor Ponta a fost ofiţer acoperit al Serviciului de Informaţii Externe în perioada 1997-2001, perioadă în care a servit, în calitate de procuror, Serviciul de Informaţii Externe (SIE) probabil, protejând oameni asupra cărora SIE avea interese să fie protejaţi în Parchetul General şi a făcut-o în mod neconstituţional, ilegal. După Constituţia valabilă în acea perioadă, din 1991, conform articolului 130, un procuror nu putea fi şi ofiţer al Serviciului de Informaţii externe", a afirmat preşedintele.
Întrebat dacă va prezenta dovezi, Traian Băsescu a declarat că nu va face acest lucru. "CCR nu este cel care poate judeca aşa ceva. Curtea Constituţională judecă conflicte constituţionale între instituţii. Ceea ce se poate face este, dacă Victor Ponta modifică Hotărârea de Guvern pe care în înţelegere cu Meleşcanu a dat-o în 2013 şi prin care în mod abuziv şi contrar legii Serviciului de Informaţii Externe, a trecut şi rezerviştii în categoria celor care nu pot fi deconspiraţi, unde până atunci erau numai ofiţerii activi", a adăugat Băsescu.
"Ponta poate să modifice Hotărârea de Guvern abuzivă pe care a dat-o", a tras concluzia şeful statului.
Traian Băsescu a discutat cu ziariştii, după ce a avut o întrevedere cu Elena Udrea şi Emil Boc într-un restaurant din Capitală, afirmând la ieşire: "Pot să mă văd cu oricine".
Băsescu: Victor Ponta a fost ofiţer acoperit al SIE; eu nu am vorbit propagandistic
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

3.932
FOTO Primarul Ciprian Ciucu denunță 'boala oribilă' din București: 'Declar război pe toate fronturile acestor firme-parazit'
3.932

2.126
FOTO Proiect inițiat de Nicușor Dan și continuat de Stelian Bujduveanu – stadiul lucrărilor la una dintre clădirile istorice din București
2.126

1.956
VIDEO Călin Georgescu le cere românilor "să se trezească în inteligență"
1.956

3.205
Europarlamentar, atac direct la George Simion: "Este pe cale de a ieşi din acest joc. Eu cred că este ostaticul mai multor persoane"
3.205

3.393
În ce condiții ar putea să se împiedice Trump în Iran. Emil Hurezeanu: 'Ar fi un coșmar'
3.393

1.070
Edilii se revoltă! Investițiile făcute de primării vor scădea, spune Daniel Băluță: "Este viziunea pe care guvernul Bolojan o are, aceea ce a pulveriza autorităţile locale"
1.070

1.455
VIDEO Daniel Băluţă, avertisment pentru Ilie Bolojan, în plin scandal cu adoptarea bugetului: 'O astfel de construcţie politică nu stă într-un singur om care şi-a dovedit limitele'
1.455

111
VIDEO Se montează tablierului metalic la pasajul Apărătorii Patriei. Primarul Daniel Băluţă spune că termenul de finalizare va fi sfârşitul acestui an
111

708
Petrolul intră adânc în buzunarele oamenilor, România este direct afectată: Europa rămâne vulnerabilă la şocurile geopolitice din regiunile îndepărtate (AEI)
708

2.449
Cristian Diaconescu cere ca România să fie la masa negocierilor celor mari: 'Se joacă tare, se joacă sus. Trebuie să fim acolo'
2.449

1.121
Vladimir Lipaev susține că economia României este afectată de sancțiunile UE împotriva Rusiei
1.121

1.604
MAE anunță atacuri cibernetice asupra site-urilor sale: Intervenție de urgență a autorităților
1.604

2.113
Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, iese la atac: Guvernul Bolojan a construit un proiect de buget mincinos de la cap până la coadă
2.113
















Comentează