Operaţiunea militară împotriva enclavei rebele din Ghouta Orientală "trebuie să continue", a avertizat duminică preşedintele sirian, Bashar Al-Assad, ale cărui forţe o cucerit mai mult de un sfert din acest fief al insurgenţilor, relatează AFP preluat de agerpres.
Susţinut de Rusia, regimul Bashar Al-Assad nu şi-a ascuns niciodată intenţia de a cuceri bastionul rebel din Ghouta Orietală, ultimul fief al insurgenţilor situat la porţile Damascului.
El a lansat la 18 februarie o campanie aeriană de o rară violenţă care a ucis peste 650 de civili şi care a constituit preludiul unei ofensive terestre vizându-i pe rebeli, în general toţi consideraţi "terorişti" de către regim.
"Majoritatea populaţiei din Ghouta Orientală vrea să scape din îmbrăţişarea terorismului", a spus Bashar Al-Assad într-o declaraţie transmisă la postul naţional de televiziune.
"Operaţiunea trebuie să continue, în paralel cu posibilitatea oferită civililor de a ajunge pe teritoriile" sub controlul regimului, a precizat şeful statului sirian.
Duminică, regimul a făcut primul anunţ oficial referitor la această operaţiune la sol care se desfăşoară în pofida unui armistiţiu zilnic instaurat marţi la iniţiativa Moscovei.
"Nu este nicio contradicţie între armistiţiu şi lupte", a subliniat preşedintele sirian care a respins, totodată, recentele acuzaţii că regimul său a utilizat arme chimice.
Aceste acuzaţii, "irealiste" după cum s-a exprimat Al-Assad, au provocat indignare pe scena internaţională, Washingtonul şi Parisul ameninţând cu lovituri aeriene în Siria.
"Chestiunea (armelor chimice) face parte din vocabularul mincinos al Occidentului" şi constituie "un pretext pentru a efectua lovituri asupra armatei siriene", a adăugat liderul de la Damasc.
Regimul sirian a fost acuzat în ultimele luni că a desfăşurat mai multe atacuri chimice contra unor bastioane ale rebelilor, ceea ce el dezminte, mai scrie AFP.
Bashar Al-Assad: Operaţiunea din Ghouta Orientală `trebuie să continue`
Explorează subiectul
Articole Similare

75
Președintele Venezuelei este gata să declare starea de urgenţă în cazul unei 'agresiuni' din partea Statelor Unite
75

1.289
O mare companie aeriană anunță mii de concedieri - cea mai mare reducere de personal de la criza Covid-19
1.289

29
Un mort şi 79 de răniţi în urma prăbuşirii unei clădiri, în Indonezia
29

1.756
Netanyahu își cere scuze pentru atacurile israeliene din Qatar și regretă moartea agentului de securitate
1.756

63
Donald Trump ia în considerare furnizarea de rachete cu rază lungă de acțiune Ucrainei, anunță JD Vance
63

2.133
Țara din UE care interzice alcoolul pe timpul nopții. Autoritățile, speriate după ce au citit un raport
2.133

930
Alertă la centrala nucleară din Zaporojie: Nu mai este alimentată cu energie electrică de șase zile
930

4.022
Serviciile de informații ucrainene fac dezvăluiri care provoacă panică: 'Manevra' folosită de Putin pentru a ataca țările din UE
4.022

19
Incendiul de vegetație masiv din Namibia a fost 'adus sub control', transmite ministrul Mediului
19

66
Zelenski a pus mâna pe telefon și a vorbit cu Maia Sandu: 'M-am bucurat!'
66

27
Siegfried Mureșan, mesaj clar după alegerile de peste Prut: 'Victoria va accelera drumul Republicii Moldova către Uniunea Europeană'
27

1.398
FOTO Cum arată planul pentru Fâșia Gaza: Care sunt cele 20 de puncte propuse de Donald Trump
1.398

1.604
Donald Trump se pune șef peste Gaza: Tony Blair va face și el parte din conducere
1.604
Comentează