Cei cinci candidaţi la preşedinţia Partidului Conservator britanic şi, implicit, la funcţia de prim-ministru al Regatului Unit s-au contrat pe diverse subiecte în dezbaterea televizată organizată duminică seară, în ajunul unei noi runde a scrutinului intern, relatează luni DPA, scrie AGERPRES.
Candidaţii rămaşi în cursă după primele două tururi, desfăşurate săptămâna trecută, sunt Rishi Sunak, Penny Mordaunt, Liz Truss, Kemi Badenoch şi Tom Tugendhat.
Fostul ministru de finanţe Rishi Sunak, care a obţinut cele mai multe voturi în ambele tururi de scrutin desfăşurate până acum, a avut mai multe schimburi de replici contondente pe subiecte economice cu fostul ministru al apărării Penny Mordaunt şi cu actuala şefă a diplomaţiei Liz Truss.
În acelaşi timp, fostul ministru al egalităţii Kemi Badenoch şi deputatul Tom Tugendhat - care s-au plasat pe locurile patru şi cinci în precedentul tur de scrutin şi luptă pentru a evita eliminarea - au discutat în contradictoriu în legătură cu experienţa celuilalt.
În pofida faptului că la referendumul din 2016 a votat pentru rămânerea Regatului Unit în interiorul Uniunii Europene, şefa diplomaţiei Liz Truss este sprijinită de mulţi susţinători ai Brexitului.
Truss a deschis dezbaterea destul de agresiv, criticându-l pe Rishi Sunak pentru faptul că a adus taxele la cel mai ridicat nivel din ultimii 70 de ani, ceea ce în opinia sa a afectat redresarea economică.
Sunak a ripostat, acuzând-o pe Liz Truss de promovează ''gândirea economică ceva-pentru-nimic''. ''Acesta nu este conservatorism. Este socialism'', a spus el.
De asemenea, Rishi Sunak a apreciat că planul lui Penny Mordaunt de a relaxa regulile fiscale şi de a ''pune facturile de zi cu zi pe cardul de credit al ţării este nu doar greşit, ci şi periculos''.
''Nici măcar Jeremy Corbyn (fostul lider al Partidului Laburist britanic în perioada 2015-2020, n.red.) nu a mers atât de departe'', a subliniat el.
În urma voturilor succesive, care ar trebui să se încheie înainte de 22 iulie, la fiecare rundă va fi eliminat cel puţin câte un candidat - sunt de asemenea eliminaţi toţi cei care obţin sub 30 de voturi - până când rămân doi finalişti, iar câştigătorul va fi cunoscut pe 5 septembrie în urma unui vot la care vor participa toţi membrii partidului.
Bătaie pe fotoliul lui Johnson: Candidaţii la şefia Partidului Conservator s-au contrat pe diverse subiecte. Liz Truss a deschis dezbaterea destul de agresiv
Explorează subiectul
București
6°C
Articole Similare

0
Dacă SUA se retrag, România devine țintă facilă: cum ar arăta un atac balistic iranian fără sprijinul american
0

14
Ucraina şi Bulgaria au semnat un acord de apărare pe zece ani
14

50
Grațiat de Trump pentru asaltul asupra Capitoliului, a ajuns închisoare pentru pornografie infantilă - Ce au găst anchetatorii în laptopul lui
50

1.900
Curge șampania în parlamentul israelian: spânzurarea devine pedeapsă implicită pentru palestinienii din Cisiordania. Reacții dure la nivel internațional
1.900

13
Maia Sandu face vizite oficiale în Finlanda și Letonia
13

55
Iranul vrea să impună o taxă de trecere prin Strâmtoarea Ormuz. O comisie parlamentară a aprobat deja un proiect în acest sens
55

60
Doi soldaţi ai forţelor de menţinere a păcii ale ONU au fost ucişi în sudul Libanului; Franţa solicită o reuniune a Consiliului de Securitate
60

1.507
"Cel mai dulce jaf din Europa" a făcut furori pe internet. Nestlé a confirmat incidentul printr-un comunicat neașteptat de savuros
1.507

38
Activitatea industrială din China își revine după două luni de contracție
38

46
Pentagonul va ţine marţi o conferinţă de presă privind războiul din Iran
46

109
Lupte grele în Liban - Patru militari israelieni au fost uciși în ciocnirile cu Hezbollah
109

3.093
Noapte de foc în Orientul Mijlociu - Explozii la Ierusalim. Alertă aeriană și în EAU/ Iranul neagă orice negociere cu SUA
3.093

55
Traseul operelor de artă furate - Piața neagră, mafia și negocierile secrete
55
















Comentează