Biroul Electoral Central a transmis miercuri o circulară în care vine cu precizări în cazul alegătorilor care deţin cărţi electronice de identitate de pe care a fost eliminată menţiunea referitoare la adresa de domiciliu. Documentul a fost transmis către Autoritatea Electorală Permanentă, Birourile electorale judeţene şi Birourile electorale ale sectoarelor municipiului Bucureşti, pentru buna desfăşurare a alegerilor din 4 mai, fiind vizaţi alegătorii care vor fi trecuţi în lista electorală suplimentară, informează AGERPRES.
Prin art. II pct. 6 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 17/2025 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 119/1996 cu privire la actele de stare civilă, precum şi a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români a fost eliminată de pe cărţile electronice de identitate în format tipărit menţiunea referitoare la adresa de domiciliu, aminteşte BEC.
''Astfel, în cazul persoanelor care îşi vor exercita dreptul de vot în baza unei asemenea cărţi electronice de identitate la o secţie de votare unde sunt înscrişi în lista electorală suplimentară, membrii biroului electoral al secţiei de votare se află în imposibilitatea de a completa cu informaţii probate de un înscris oficial rubrica destinată domiciliului alegătorului din respectiva listă electorală. În aceste situaţii, în vederea identificării corecte a adresei de domiciliu a alegătorului, preşedintele biroului electoral al secţiei de votare trebuie să apeleze Centrul de suport tehnic asigurat de Serviciul de Telecomunicaţii Speciale, de unde va fi redirecţionat către Direcţia generală pentru evidenţa persoanelor, care îi va comunica informaţiile privind domiciliul alegătorului necesare corectei completări a listei electorale suplimentare'', se arată în circulara BEC.
La alegerile prezidenţiale, alegătorul votează la una dintre următoarele secţii:
* în cazul în care se află în unitatea administrativ-teritorială unde îşi are domiciliul sau reşedinţa, poate vota numai la secţia de votare la care este arondată strada sau localitatea unde îşi are domiciliul ori reşedinţa, conform legii; alegătorul cu domiciliul sau reşedinţa în municipiul Bucureşti nu îşi poate exercita dreptul de vot la o secţie situată în alt sector decât cel în care are domiciliul sau reşedinţa, dar îşi poate exercita dreptul de vot la orice secţie de votare aflată în alt judeţ;
* în cazul în care se află în altă unitate administrativ-teritorială decât cea unde îşi are domiciliul sau reşedinţa, poate vota la orice secţie de votare din cadrul acesteia;
* în cazul în care se află în străinătate, poate vota la orice secţie de votare organizată în străinătate.
BEC - precizări în cazul alegătorilor care au cărţi electronice de identitate şi votează pe liste suplimentare
Explorează subiectul
Articole Similare

1.844
Bolojan unește primarii PSD și PNL împotriva lui. Premierul, înfruntat în ședință de Olguța Vasilescu: „Exclus! Exclus! Exclus!”
1.844

34
Bogdan Ivan, despre moțiunea AUR: E timpul ca România să fie condusă cu cap, nu cu aroganță și improvizații
34

947
Bătălia pentru Capitală - Ciprian Ciucu susține că este umăr la umăr cu Daniel Băluță: Din păcate, urmează doamna Alexandrescu, iar domnul Drulă este mai jos
947

3.846
Europarlamentarul Gheorghe Falcă a fost diagnosticat cu cancer: „Am primit o nouă șansă la viață”
3.846

2.482
Pe o ușă dă afară, pe o ușă angajează - Bolojan i-a numit secret de stat vicepremierului Oana Gheorghiu
2.482

4.119
Negocieri tensionate pe reforma administrației - Concedierile ar putea lovi și MApN și MAI (surse)
4.119

1.159
VIDEO George Burcea, reacție tensionată la întrebările despre bugetul campaniei electorale: "Nu-mi dă mama mie bani să candidez"
1.159

1.478
AUR anunță că face plângeri penale după propunerea Ioanei Dogioiu în CA al Radio România
1.478

5.417
Senatul a votat - Lovitură financiară uriașă pentru judecătorii CCR
5.417

73
Biroul Electoral Municipal: 17 candidați admiși în cursa pentru Primăria București
73

62
Buzoianu: Preţul mediu luat în calcul în dosarele de tăierile ilegale de lemn este de 164 de lei;legea trebuie updatată
62

4.879
Surpriză la alegerile din București: un candidat trebuie să aleagă între PSD și cursa pentru Primărie / UPDATE: 17 candidați declarați admiși
4.879

91
Daniel Băluță a răbufnit: E rușinos modul în care statul român tratează persoanele cu dizabilități
91


















Comentează