Benfica Lisabona s-a calificat în semifinalele Cupei Portugaliei la fotbal

Ederson Moraes Benfica

Echipa Benfica Lisabona s-a calificat în semifinalele Cupei Portugaliei la fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 3-0, formaţia Belenenses Lisabona, într-o partidă disputat joi seara, potrivit Agerpres.

"Vulturii", deţinătorii recordului de trofee cucerite în această competiţie (27, ultimul obţinut în 2017), s-au impus prin golurile lui Darwin Nunez (32), Rafa Silva (37) şi Franco Cervi (72).

Extremiștii unguri SFIDEZĂ justiția română: vor să monteze 100 de steaguri secuiești în locul fiecăruia îndepărtat prin sentinţă judecătorească

Miercuri, în primul meci din sferturile de finală ale Cupei lusitane, echipa de ligă secundă CD Estoril Praia a învins în deplasare, cu 3-1 după prelungiri, formaţia Maritimo Funchal. Gazdele au condus cu 1-0 până în finalul jocului, graţie golului marcat în prima repriză de Joel Tagueu (30), însă Estoril a restabilit egalitatea în minutele suplimentare ale reprizei secunde, în urma unui penalty transformat de Joao Gamboa (90+10), iar apoi au mai punctat de două ori în prelungiri, prin Jean Lazare Amani (98) şi Harramiz (109).

Vineri sunt programate ultimele două meciuri din sferturile de finală, Sporting Braga - CD Santa Clara şi Gil Vicente - FC Porto (deţinătoarea trofeului).